Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το σκάφος "ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ" κατέκτησε το πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας ανοικτής θάλασσας.

Μετά τους δύο τελευταίους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Δεκεμβρίου το πλήρωμα του ΙΟ Χανίων κατέλαβε την 1η θέση της γενικής κατάταξης στο τοπικό ετήσιο πρωτάθλημα που διοργανώνουν από κοινού ο ΙΟΧ και ο ΝΟΧ.

Η ενημέρωση του ΙΟΧ έχει ως εξής:

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος ιστιοπλοΐας ανοικτής θάλασσας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά γιορτάζει το σκάφος "ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ". Οι δύο τελευταίοι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν αυτό το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Δεκεμβρίου ανέδειξαν το πλήρωμα του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Χανίων στην 1η θέση της γενικής κατάταξης στο τοπικό ετήσιο πρωτάθλημα που διοργανώνεται από κοινού από τον Ιστιοπλοϊκό και τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων.

Η απονομή στο "ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ", καθώς και στα υπόλοιπα σκάφη και πληρώματα που πήραν μέρος στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το απόγευμα σε μια όμορφη εκδήλωση που φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου. Ο πρόεδρος του ΙΟΧ, Τάσος Νικολάου, συνεχάρη όλα τα πληρώματα για τη συμμετοχή τους στους αγώνες καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν, αλλά και για την αφοσίωση που επιδεικνύουν στο άθλημα της ιστιοπλοΐας. Τόνισε, δε, τα μεγάλα βήματα προόδου που έχει πραγματοποιήσει η ιστιοπλοΐα ανοικτής θάλασσας στα Χανιά τα τελευταία χρόνια, κάτι που οφείλεται στην πραγματοποίηση του συγκεκριμένου πρωταθλήματος. 

Στη 2η θέση ακολούθησε το σκάφος "ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΣ ΙΙ" του Ναυτικού Ομίλου Χανίων και στην 3η το "ΜΥΡΙΑ" (ΙΟΧ).

Αναλυτικά, η κατάταξη του πρωταθλήματος για την αγωνιστική περίοδο 2018 είναι η εξής: 

• 1η Θέση - ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μπαρμπόπουλος Εμμανουήλ

Πλήρωμα: Γιαννερίδης Θοδωρής, Παπαδάκης Γιώργος, Λαβούτα Νεκταρία, Κακάρογλου Βαγγέλης, Μαρκάκης Γιώργος, Μπαρμπόπουλος Παναγιώτης, Παπακωνσταντίνου Ελένη, Αλεβιζάκη Ερατώ, Αργυροπούλου Μάρη, Μπαρμπόπουλος Ηλίας, Γιαπράκης Πάνος, Παπακωνσταντίνου Εμυ

• 2η Θέση - ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΣ ΙΙ (ΝΟΧ)

Κυβερνήτης: Μανιουδάκης Κωνσταντίνος

Πλήρωμα: Πλανάκης Κωνσταντίνος, Περβανάς Νικόλαος, Αναστασόπουλος Γεώργιος, Πελεκάνος Αθανάσιος, Λουκάκης Κωνσταντίνος, Καλαϊτζάκης Γιώργος

• 3η Θέση - ΜΥΡΙΑ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μαρίνος Σταύρος

Πλήρωμα: Καλλιγέρης Ιωάννης, Μητρόπουλος Βασίλης, Μαζαράκης Γιώργος, Παρασκάκης Κώστας

• 4η Θέση - ΑΙΘΡΑ (ΝΟΧ)

Κυβερνήτης: Γκότσης Αλέξανδρος

Πλήρωμα: Κοτόπουλος Αλέξανδρος, Ντάφη Ειρήνη, Ρέππας Παναγιώτης, Καραμπίνης Κώστας, Αρχοντάκης Αντώνης

• 5η Θέση - ΑΝΕΜΟΣ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Κνιθάκης Γρηγόρης 

Πλήρωμα: Τζανάκης Νικόλαος, Κνιθάκης Νικόλαος, Αθουσάκης Γιώργος, Τσεκούρα Ειρήνη

• 6η Θέση - ΓΛΑΥΚΗ ΙΙΙ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μάμαλης Κωνσταντίνος

Πλήρωμα: Παχάκης Ιωάννης, Κοζωνάκης Νικόλαος, Χαροντάκης Μαθιός, Κοζωνάκης Βασίλης, Πολίτης Βασίλης, Βασιλειάδη Μικαέλα

• 7η Θέση - ΑΛΜΥΡΑ (ΝΟΧ)

Κυβερνήτης: Ναναδάκης Δημήτρης

Πλήρωμα: Αναστασιάδης Δημήτρης, Παπαμιχαήλ Νικόλαος, Πατελάκης Μανώλης, Αργυροπούλου Μάρη

• 8η Θέση - ΠΑΝΕΦΗ Ι (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μπαρμπόπουλος Απόστολος

Πλήρωμα: Μπαρμπόπουλος Παναγιώτης

• 9η Θέση - ΑΡΤΕΜΟΝ ΤΟΟ (ΙΟΡ)

Κυβερνήτης: Γιουλούντας Μ. 

Πλήρωμα: Πολιουδάκης Γιώργος, Κουκαράλη Παρασκευή, Πηγουνάκης Σταύρος, Στουπάκης Μιχάλης

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ "ΕΝΩΣΗ ΚΡΗΤΗΣ 1 & 2"

Οι τελευταίοι αγώνες για το 2018 ήταν αυτοί που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 1 και 2 Δεκεμβρίου με διοργανωτή τον Ι.Ο. Χανίων.

Το Σάββατο διεξήχθη το πρώτο σκέλος, με τα σκάφη να διανύουν απόσταση 19 ναυτικών μιλίων, με τη διαδρομή να είναι Χανιά - Τερσανάς - Θοδωρού - Χανιά ενώ το δεύτερο σκέλος, που διεξήχθη την Κυριακή, ήταν Χανιά - Θοδωρού - Χανιά, συνολικής απόστασης 9 ν.μ. Νικητής και στους δύο αγώνες αναδείχτηκε το σκάφος "ΑΙΘΡΑ".

Αναλυτικά η κατάταξη των σκαφών στον πρώτο αγώνα ήταν η εξής: 

• 1η Θέση - ΑΙΘΡΑ (ΝΟΧ)

Κυβερνήτης: Γκότσης Αλέξανδρος 

Πλήρωμα: Ντάφη Ειρήνη, Κοτόπουλος Αριστοτέλης, Ρέππας Παναγιώτης, Καραμπίνης Κώστας, Αρχοντάκης Αντώνης

• 2η Θέση - ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΣ ΙΙ (ΝΟΧ)

Κυβερνήτης: Μανιουδάκης Κωνσταντίνος 

Πλήρωμα: Λουκάκης Κωνσταντίνος, Αναστασόπουλος Γιώργος, Καλαϊτζάκης Γιώργος

• 3η Θέση - ΑΝΕΜΟΣ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Κνιθάκης Γρηγόρης 

Πλήρωμα: Τζανάκης Νίκος, Κνιθάκης Νίκος, Τσέκουρα Ειρήνη

• 4η Θέση - ΜΥΡΙΑ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μαρίνος Σταύρος 

Πλήρωμα: Μαζαράκης Γιώργος, Μητρόπουλος Βασίλης, Καλλιγέρης Γιάννης, Παρασκάκης Κώστας

• 5η Θέση - ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ (ΙΟΧ)

Κυβερνήτης: Μπαρμπόπουλος Εμμανουήλ 

Πλήρωμα: Μπαρμπόπουλος Πάνος, Παπαδάκης Γιώργος, Λαβούτα Νεκταρία, Γιαννερίδης Θοδωρής, Κακάρογλου Βαγγέλης, Παπακωνσταντίνου Εμυ, Γιαπράκης Πάνος

Οσον αφορά την κατάταξη των σκαφών στον δεύτερο αγώνα ήταν η εξής: 

1η Θέση - ΑΙΘΡΑ

2η Θέση - ΠΑΝΕΦΗ ΙΙ

3η Θέση - ΜΥΡΙΑ 

4η Θέση - ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΣ ΙΙ

5 Θέση - ΑΝΕΜΟΣ

 

Ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων θέλει να ευχαριστήσει όλα τα σκάφη για τη συμμετοχή τους στους αγώνες, καθώς και τους Σταύρο Φιωτάκη (αντιδήμαρχος Χανίων), Αννα Νικολακάκη (υπεύθυνη χορηγιών ANEK LINES), Ευάγγελο Κοκολογιαννάκη (υποπλοίαρχος Λιμεναρχείου), ταξίαρχο Γρηγόριο Κοκολάκη (Ε’ Ταξιαρχία Πεζικού) για την παρουσία τους στην εκδήλωση των απονομών.