Στο ντεμπούτο του Αλέκου Βοσνιάδη στην τεχνική ηγεσία ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έβγαλε ψυχή και πάθος και κόντραρε στα ίσα τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε με 2-1 στα Περιβόλια.

Οι “πράσινοι” ήθελαν την πρωτιά στον 3ο όμιλο και τελικά την πήραν, έχοντας τη θερμή υποστήριξη των οπαδών τους που γέμισαν τη θύρα 4 και κατέλαβαν και ένα μικρό κομμάτι και από τη θύρα 3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ματς, είχαν δοκάρι στο 3′ και εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος στην αντίπαλη περιοχή άνοιξαν το σκορ στο 7′ με τον Εμμανουηλίδη. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός “απάντησε” με το δοκάρι του Αποστολόπουλου στο 17′, ενώ στη συνέχεια οι “πράσινοι” είχαν καλές στιγμές για δεύτερο και οι “μπλε” για το 1-1 με τον Ρίσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο… ορεξάτα και αφού τους ακυρώθηκε λανθασμένα το γκολ του Ρίσκι στο 51′ σημείωσαν το 1-1 στο 54′ με τον ίδιο παίκτη έπειτα από φάση διαρκείας και σέντρα-σουτ του Τεγούση.

Στο 58′ ο ρέφερι Διαμαντόπουλος καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Σισέ, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Βέργου. Ο τελευταίος – εν μέσω χλιαρών διαμαρτυριών για οφσάιντ – σκόραρε τελικά στο 75′ εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Δασκαλάκη σε κοντινό πλασέ του πρώην παίκτη της χανιώτικης ομάδας Νώντα Παντελάκη.

3′ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό σε προβολή του Εμμανουηλίδη μετά από σέντρα του Αποστολάκη.
7′ ΓΚΟΛ: Από διώξιμο του Δασκαλάκη η μπάλα στρώνεται στον Εμμανουηλίδη που “πατάει” περιοχή και με πλασέ κάνει το 0-1.
17′ Μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, ο Αποστολόπουλος από πλάγια θέση με σουτ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
22′ Σέντρα του Αποστολάκη σουτ του Βέργου άουτ.
25′ Κόρνερ του Κάτσε κεφαλιά του Εμμανουηλίδη η μπάλα ψηλά άουτ.
31′ Ωραία ομαδική συνεργασία, από πάσα του Καραγιάννη το σουτ του Βρεττού καταλήγει άουτ.
33′ Σέντρα του Εμμανουηλίδη κεφαλιά του Βέργου άουτ.
36′ Φάουλ του Αποστολόπουλου απέκρουσε ο Διούδης.
38′ Μεγάλη ευκαιρία, από κάθετη πάσα του Καραγιάννη ο Ρίσκι πλασάρει αλλά ο Διούδης αποκρούει σε κόρνερ.
41′ Σέντρα του Οικονόμου κεφαλιά του Βέργου άουτ.
50′ Σέντρα του Αποστολάκη η μπάλα περνάει από όλους και ο Χατζηθεοδωρίδης με σουτ τη στέλνει άουτ.
51′ Ακυρώνεται λανθασμένα – και βάσει βίντεο – το γκολ του Ρίσκι σε κενή εστία έπειτα από κόντρα στο σώμα – και όχι στο χέρι όπως λανθασμένα υπέδειξε ο ρέφερι – του Αποστολόπουλου.
54′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική προσπάθεια του Βρεττού και γύρισμα στον Ρίσκι, το πλασέ του οποίου αποκρούει ο Διούδης, σουτ του Αποστολόπουλου κόντραρε σε σώματα, νέο σουτ του Τεγούση ο Ρίσκι με “τακουνάκι” σκοράρει (1-1).
58′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο ρέφερι δίνει πέναλτι για χέρι του Σισέ σε γύρισμα του Βέργου, αλλά ο Δασκαλάκης αποκρούει την εκτέλεση του Βέργου.
65′ Σουτ του Στάικου ο Δασκαλάκης βρίσκει την μπάλα και τη στέλνει κόρνερ.
75′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Μπουζούκη πλασέ του Παντελάκη αποκρούει ο Δασκαλάκης και ο Βέργος με πλασέ σημειώνει το 1-2.
81′ Φάουλ του Αποστολόπουλου ο Οικονόμου σώζει για τον Παναθηναϊκό, διώχνοντας σε κόρνερ.
83′ Από κόντρα στον Αποστολόπουλο η μπάλα φτάνει στον Αρναρέλλη που σουτάρει από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (ΕΠΣ Αργολίδας)
Βοηθοί: Νικολακάκης – Παπαδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Τεβεκέλης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Πούγγουρας (11′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Δασκαλάκης, Σάλιακας (78′ Τόλι), Σισέ, Φαζός, Καραγεώργης, Τεγούσης (55′ Σελινιωτάκης), Γκίνη, Καραγιάννης (69′ Αρναρέλλης), Βρεττός, Αποστολόπουλος, Ρίσκι.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης (59′ Καμπετσής), Οικονόμου, Παντελάκης, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Τζανδάρης, Στάικος, Κάτσε (59′ Μπουζούκης), Εμμανουηλίδης (74′ Χατζηγιοβάνης), Βέργος.