Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έπαιξε στα ίσα την ΑΕΚ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που ήταν οριακά οφσάιντ βρήκε την απάντηση στην τελευταία φάση του ματς με τον Ρίσκι (1-1).

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη το “πίστεψαν” από την αρχή και μπήκαν δυναμικά στο ματς, χάνοντας σημαντικές φάσεις για το 1-0. Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε κάποιες φάσεις, για να φτάσει στο 0-1 σε αντεπίθεση στο 37′ με τον σκόρερ Πόνσε να είναι οριακά οφσάιντ μετά την πάσα του Κλωναρίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός σχεδόν δεν απειλήθηκε καθόλου από τη μεγάλη του αντίπαλο και μάλιστα πέτυχε γκολ ισοφάρισης στο 93′ με τον πρώτο του σκόρερ Ρίσκι (7 γκολ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο).

2′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ρίσκι να εκμεταλλεύεται λάθος στην αντίπαλη άμυνα και να πλασάρει, την μπάλα να βρίσκει στον Χουλτ και να καταλήγει κόρνερ. Από την εκτέλεση του Παπαχρήστου ο Σελινιωτάκης πήρε την κεφαλιά και ο Ζιούλης από κοντά σούταρε αλλά η μπάλα “σταμάτησε” στον Χουλτ.
11′ Από μπαλιά του Τόλι η μπάλα περνάει από τον Τσιγκρίνσκι και ο Ρίσκι έχει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά πλασάρει άουτ.
15′ Σέντρα του Παπαχρήστου σουτ του Σιμόν ο Τσιγκρίνσκι σταματάει την πορεία της μπάλας.
17′ Σουτ του Κλωναρίδη από πλάγια θέση άουτ.
19′ Κόρνερ του Γκάλο κεφαλιά του Πόνσε άουτ.
24′ Μπαλιά του Αλεφ ατομική ενέργεια και σουτ του Μπογέ άουτ.
37′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Κλωναρίδη στον Πόνσε, που από πλάγια πλασάρει για το 0-1.
44′ Κόρνερ του Γκάλο η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη, το σουτ του οποίου δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
51′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Βρεττού άουτ.
57′ Σουτ του Κλωναρίδη κοντράρει στον Τόλι και καταλήγει κόρνερ.
84′ Μεγάλη ευκαιρία από εκτέλεση κόρνερ, Σισέ και Ρίσκι, από κοντά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.
90+3′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Παπαχρήστου… σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ και ο Ρίσκι από κοντά κάνει το 1-1.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Ακρίβος – Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Ζιούλης (55′), Τσιγκρίνσκι (67′), Μοράν (78′), Μπακάκης (86′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι (81′ Τεγούσης), Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Γκίνη, Σελινιωτάκης, Σιμόν (68′ Καραγιάννης), Βρεττός, Χαλκιαδάκης (62′ Αρναρέλλης), Ρίσκι.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Μπακάκης, Γκάλο (79′ Γιαννιώτας), Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Αλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης (70′ Μοράν), Μπογέ (46′ Λιβάια), Πόνσε.