Το ΣΥΝΚΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αμπελακιακό αλλά μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή και τη σπουδαία νίκη – παραμονής με σκορ 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 26′ με τον Σταφσουλάι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η χανιώτικη ομάδα έφτασαν στην ανατροπή.

Με τον Τσίτα να αποδεικνύεται “χρυσή” αλλαγή και να σκοράρει δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς (48′) έγινε το 1-1, ενώ ο Μποτωνάκης στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Βοηθοί: Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου) – Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πονηρός, Παπατζίκος, Καρβουνιάρης, Βαρδάκης, Σινγκ, Μαζιώτης (46′ Νικόλτσης), Μανιδάκης (46′ Τσίτας), Μποτωνάκης, Τσοντάκης, Φουκαράκης, Βεστάκης (90′ Λαμπάκης).

Αμπελακιακός (Τάκης Αγγελάκης): Καρνέσης, Λιάτος, Καμπούρης (79′ Τσαραούσης), Κοφσανίδης, Μπούνης, Σκούρδας, Μπούσης (70′ Κοκλιώτης), Λίτσι (69′ Σαρηγιάννης), Κανελλόπουλος, Ντάφλας, Σταφσουλάι.