Με την κατάκτηση της πρώτης θέσης συνοδεύτηκε η συμμετοχή του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στους χειμερινούς αγώνες τεχνικής κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας.

Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε την Κυριακή (24/03) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Στα αξιοσημείωτα, ακόμη, το νέο όριο για το Παγκόσμιο, που έπιασε η Χριστιάνα Σκυλουράκη.

Αναλυτικά η ενημέρωση του ΝΟΧ έχει ως εξής:

Με μεγάλη επιτυχία ολοκλήρωσε ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων τη συμμετοχή στους χειμερινούς αγώνες τεχνικής κολύμβησης Νοτ. Ελλάδος που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 23 και 24 Μαρτίου στο κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης.

Ο χανιώτικος Ομιλος αναδείχθηκε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, επιβεβαιώνοντας αυτή τη στιγμή ότι είναι ένα από τα κορυφαία σωματεία στην χώρα, αν όχι το κορυφαίο σε επίπεδο τεχνικής κολύμβησης. Οι αθλητές και αθλήτριες του Ηλία Καλαμαρίδη έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, κατακτώντας μια… στοίβα μετάλλια, συγκεκριμένα 79, εκ των οποίων 29 χρυσά, 29 ασημένια και 21 χάλκινα.

Αυτές οι εξαιρετικές επιδόσεις έφεραν τον Ναυτικό Ομιλο στην πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη τα Δελφίνια Περιστερίου με 70 μετάλλια, ενώ στην τρίτη κατετάγη ο Α.Ο. Αιγαίου, οι αθλητές του οποίου περισυνέλλεξαν 45 μετάλλια.

ΝΕΟ ΟΡΙΟ Η ΣΚΥΛΟΥΡΑΚΗ

Πέραν του αριθμού των μεταλλίων, η Χριστιάνα Σκυλουράκη, κατάφερε να εξασφαλίσει ένα ακόμη όριο για το παγκόσμιο της Αιγύπτου στο αγώνισμα των 400μ. επιφάνεια, σημειώνοντας έναν εντυπωσιακό χρόνο, 3:25.93. Ως εκ τούτου, η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια πετυχαίνει να καταρρίψει δύο όρια στους χειμερινούς αγώνες, καθώς το προηγούμενο ήταν στα 400μ. Υ/Β.
Αναλυτικά, οι επιδόσεις των αθλητών-τριών του Ναυτικού Ομίλου Χανίων από την 1η έως την 3η θέση στους αγώνες που διεξήχθησαν την Κυριακή (24/3) είναι οι εξής:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

• Δημουλιός Αθανάσιος 50μ. επιφάνειας εφήβων 00:17.11
• Χίνος Παντελεήμων 800μ. επιφάνειας εφήβων 07:12.59
• Κούτρης Αστέριος, Κελαϊδής Ανδρέας, Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ, Χίνος Παντελεήμων 4×100μ. επιφάνεια εφήβων 02:43.93
• Χατζηδάκης Βασίλειος 50μ. επιφάνειας παίδων 00:18.37
• Χίνος Ιάσων 800μ. επιφάνειας παίδων 07:34.44
• Καρτσωνάκης Βασίλειος 50μ. διπλά πέδιλα παίδων 00:24.91
• Λεδάκης Κωνσταντίνος 100μ. Υ/Β παίδων 00:41.69
• Λιόλιος Εμμανουήλ 800μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 09:13.52
• Ρημαντωνάκης Κωνσταντίνος, Λιόλιος Εμμανουήλ, Ανδριανός Ιωάννης, Σκυλουράκης Εμμανουήλ 4×100μ. επιφάνεια παμπαίδων Α 03:35.83
• Σκυλουράκης Εμμανουήλ 400μ. επιφάνειας παμπαίδων Β 04:24.64
• Ρημαντωνάκης Κωνσταντίνος 50μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων Β 00:26.16
• Ριτζάκη Ευαγγελία, Ανδριανού Σελίνα-Αγάπη, Καλαμαρίδη Αικατερίνη, Κρητικάκη Νικολέτα 4×100μ. επιφάνεια γυναικών 03:10.92
• Λαμπαρδάκη Μαρία, Καυκαλάκη Ειρήνη, Κληματσάκη Αικατερίνη, Κατερινάκη Αικατερίνη 4×100μ. επιφάνεια νεανίδων 03:11.74
• Ανδριανού Σελίνα-Αγάπη 50μ. διπλά πέδιλα νεανίδων 00:24.25
• Σκυλουράκη Χριστιάννα 400μ. επιφάνειας κορασίδων 03:25.93
• Σκυλουράκη Χριστιάννα, Λεδάκη Ελευθερία, Βαλυράκη Αικατερίνη, Ριτζάκη Ιωάννα 4×100μ. επιφάνεια κορασίδων 03:17.14
• Χατζηπλή Ευαγγελία 50μ. επιφάνειας προαγωνιστική κορίτσια 00:24.23
• Λαμπαρδάκη Μαρία, Κούτρης Αστέριος, Κατερινάκη Αικατερίνη, Δημουλιός Αθανάσιος 4×50μ. επιφάνεια mixed εφήβων/νεανίδων 01:15.03
• Σκυλουράκη Χριστιάννα, Λεδάκης Κωνσταντίνος, Καυκαλάκη Ειρήνη, Χατζηδάκης Βασίλειος 4×50μ. επιφάνεια mixed παίδων/κορασίδων 01:19.53
• Ρημαντωνάκης Κωνσταντίνος, Βροντάκη Ηλιάνα, Μπαλολάκη Μιχαέλα, Σκυλουράκης Εμμανουήλ 4×50μ. επιφάνεια mixed παμπαίδων Α/παγκορασίδων Α 01:34.66
• Λιόλιος Εμμανουήλ, Κογιαννάκη Κωνσταντίνα, Μποτωνάκη Αννα, Ρημαντωνάκης Κωνσταντίνος 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed παμπαίδων Α/παγκορασίδων Α 04:00.25
• Χατζηπλή Ευαγγελία, Λιόλιος Ιωάννης, Γερουλάκης Ιωάννης, Γιανναράκη Ευαγγελία 4×50μ. επιφάνεια mixed προαγωνιστική αγόρια/κορίτσια 01:46.75

ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

• Κούτρης Αστέριος 50μ. επιφάνειας εφήβων 00:17.53
• Λιόλιος Εμμανουήλ 400μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 04:21.40
• Γκεσούλης Δημήτριος 50μ. επιφάνειας παμπαίδων Β 00:25.07
• Λαμπαρδάκη Μαρία 50μ. επιφάνειας νεανίδων 00:20.12
• Βροντάκη Ηλιάνα 50μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α 00:23.49
• Μπαλολάκη Μιχαέλα 100μ. Υ/Β παγκορασίδων Α 00:53.08
• Μπαλολάκη Μιχαέλα, Κογιαννάκη Κωνσταντίνα, Μποτωνάκη Αννα, Φραγκιαδάκη Δέσποινα 4×100μ. επιφάνεια παγκορασίδων Α 03:35.97
• Παπαδοπούλου Μαρία Αννα 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 05:16.60
• Χατζηδάκη Ελευθερία 50μ. επιφάνειας προαγωνιστική κορίτσια 00:25.21
• Δημουλιός Αθανάσιος, Ανδριανού Σελίνα-Αγάπη, Τζουβαδάκη Αναστασία, Παπασήμος Δημήτριος 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed εφήβων/νεανίδων 03:24.40
• Χατζηδάκης Βασίλειος, Καυκαλάκη Ειρήνη, Λεδάκης Κωνσταντίνος, Σκυλουράκη Χριστιάννα 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed παίδων/Κορασίδων 03:34.37

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

• Τρουλλινός Νικόλαος 400μ. διπλά πέδιλα ανδρών 03:46.13
• Χίνος Ιάσων 400μ. επιφάνειας παίδων 03:31.40
• Ανδριανός Ιωάννης 50μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 00:24.84
• Τζουβαδάκη Αναστασία 50μ. διπλά πέδιλα νεανίδων 00:24.56
• Καυκαλάκη Ειρήνη 50μ. επιφάνειας κορασίδων 00:22.50
• Βαλυράκη Αικατερίνη 100μ. Υ/Β κορασίδων 00:44.95