Ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση της 2ης θέσης πραγματοποίησε ο Πλατανιάς, που επικράτησε με 4-3 της Παναχαϊκής, για την 28η αγωνιστική.

Με εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι η χανιώτικη ομάδα βρέθηκε με δύο γκολ του Νίλι στο 8′ να προηγείται 2-0. Η Παναχαϊκή έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, με τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τον Μωραΐτη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξανά ο Πλατανιάς έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα.

Στο 49′ από “ασίστ” του Ουές ο Λουκίνας έκανε το 3-1 και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς ο Μιγκέλ αξιοποίησε πάσα του Παπανικολάου για το 4-1 στο 66′. Η Παναχαϊκή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας της με δύο πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 76′ και στο 90+2′.

Το “φιλμ” του αγώνα (πηγή από athlitiko.gr)
2’ (1-0) Γύρισμα Ποζατζίδη, ο Νίλι παίρνει την μπάλα εντός περιοχής προσποιείται και σουτάρει εύστοχα.
5’ Σέντρα Ουές, κεφαλιά του Παπανικολάου μαζεύει ο Σούλης.
7’ (2-0) Από βολέ του Γκοτ η Μπάλακ φτάνει στην Νίλι που αποφεύγει τον Σούλη και σκοράρει το δεύτερο γκολ του Πλατανιά.
17’ Νέα μεγάλη φάση για τον Πλατανιά, από τη σέντρα του Λουκίνα, ο Μιγκέλ δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Η μπάλα ατην αγκαλιά του Σούλη.
33’ Πρώτη σοβαρή ευκαιρία για την Παναχαϊκή, κάθετη πάσα από τον Κολ για τον Ελευθεριάδη που πλασάρει άουτ.
36’ Σέντρα από τον Ποζατζίδη, γυριστή κεφαλιά του Λουκίνα, άουτ.
42’ Διπλή χαμένη ευκαιρία ο Πλατανιάς. Σε διαδοχικά σουτ από τον Λουκίνα και Ποζατζίδη αποκρούει με δυσκολία ο Σούλης.
44’ Δυνατό σουτ από κοντά του Κυνηγόπουλου αποκρούει ο Γκοτ.
45+ (2-1) Σέντρα του Κολ, κεφαλιά από τον Μωραΐτη η μπάλα στα δίχτυα του Γκοτ.
49’ (3-1) Ασίστ του Ουές για τον Λουκίνα που πλασάρει εύστοχα προς την εστία του Σούλη.
66’ (4-1) Συνεργασία Μιγκέλ-Παπανικολάου, ο τελευταίος γυρίζει για τον Μιγκέλ που πλασάρει εύστοχα.
74’ Κόρνερ του Κολ κεφαλιά του Ελευθεριάδη η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Γκοτ.
76’ (4-2) Ο Κόρτσταμ ανατρέπει τον Κόβασετς και ο διαιτητής Αγγελάκης που είναι κοντά δίνει πέναλτι. Ο Ελευθεριάδης ευστοχεί από τα 11 βήματα.
84’ Ο Ελευθεριάδης παίρνει τη μπάλα στην περιοχή αλλά πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Γκοτ.
90+1’ Νέο πέναλτι για την Παναχαϊκή σε χέρι του Μάικιτς. Νέα εύστοχη εκτέλεση από τον Ελευθεριάδη.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φράγιος-Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας).

Κίτρινες κάρτες: Κόρτσταμ (62’), Κολ (79’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (87’ Πουρζιτίδης), Τσαμούρης, Ποζατζίδης (69’ Καραγκούνης), Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι (80’ Μάικιτς), Λουκίνας, Μιγκέλ

Παναχαϊκή (Σάκης Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Φουρλάνος (78’ Ντάσιος), Ελευθεριάδης, Παπατόλιος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (32’ Κολ), Κυνηγόπουλος (66’ Κόβασετς), Μωραΐτης.