Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε 1-0 τον Πλατανιά, στον "τελικό" της 2ης θέσης, με τον Μαντζάρη στο 90+1' να στερεί την ισοφάριση στη χανιώτικη ομάδα.

Η ομάδα της Λάρισας πλέον ανέβηκε στη 2η θέση με 54 βαθμούς, έναντι 52 του Πλατανιά, που πλέον θέλει νίκη επί του Ηρακλή την τελευταία αγωνιστική και ήττα του Απόλλωνα στην έδρα του Ηρόδοτου για να πάει στα μπαράζ για επιστροφή στη Super League.

Ο Απόλλων "έπιασε στον ύπνο" τον Πλατανιά σκοράροντας μόλις στο 2' με τον Λουκάο. Η χανιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τα "πατήματά" της στο πρώτο ημίχρονο και κινδύνευσε και με δεύτερο γκολ στο 37', αλλά ο Κόρτσταμ έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Τασιούλη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 50' με τον Λίταινα και έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 2-0 στο 64' με τον Μαρκολίνο. Ενδιάμεσα, στο 60', καταγράφηκε το πρώτο σουτ του Πλατανιά, που ήταν όμως άστοχο, με τον Παπανικολάου.

Μετά το 70' όμως οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί και "άγγιξαν" το 1-1 στο 72' με τον Ποζατζίδη να στέλνει με εκτέλεση φάουλ την μπάλα στο δοκάρι. Ακολούθησαν καλές στιγμές στο 75' με τον Λουκίνα και στο 77' με τον Παπουτσογιαννόπουλο. Στο 90+1' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Πλατανιά, όταν ο Μαντζάρης απέκρουσε κεφαλιά εξ επαφής του Μιγκέλ.

Οι φάσεις του αγώνα
2' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Λίταινα, αδράνεια του Κόρτσταμ και ο Λουκάο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
19' Μακρινό σουτ του Λουκάο, η μπάλα κοντράρει και στον Κόρτσταμ και ο Γκοτ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
29' Φάουλ του Ποζατζίδη ο Χατζής βάζει το πόδι του για να απομακρύνει αλλά η μπάλα πάει προς την εστία της ομάδας του και ο Μαντζάρης με εντυπωσιακή εκτίναξη διώχνει σε κόρνερ.
31' Ο Λουκάο στρώνει στον Λίταινα, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Γκοτ.
37' Ευκαιρία για το 2-0. Σέντρα του Σκούπρα ο Κόρτσταμ διώχνει πάνω στον Λουκάο, που πασάρει στον Τασιούλη, ο οποίος πλασάρει, αλλά στη γραμμή ο Κόρτσταμ απομακρύνει.
50' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Λουκάο "πατάει" για τον Λίταινα, που στην πλάτη της άμυνας κάνει την ντρίμπλα στον Τσαμούρη και πλασάρει, αλλά σωτήρια για τον Πλατανιά βάζει την κόντρα ο Μποσέτι και η μπάλα καταλήγει στον Γκοτ.
60' Πρώτο σουτ του Πλατανιά στο παιχνίδι, είναι άστοχο, με τον Παπανικολάου να στέλνει την μπάλα εκτός γηπέδου.
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Από μπαλιά του Λουκάο ο Μαρκολίνο μόνος μέσα στην περιοχή, υπό την πίεση του Μποσέτι, θα πλασάρει άουτ.
72' ΔΟΚΑΡΙ: "Αγγίζει" το 1-1 ο Πλατανιάς, όταν ο Ποζατζίδης με εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Χατζής.
75' Ο Σκούπρα δεν έδιωξε όπως θα ήθελε, ο Λουκίνας έγινε κάτοχος της μπάλας και "πάτησε" περιοχή αλλά το σουτ του δεν ήταν δυνατό και ο Μαντζάρης μπλόκαρε.
77' Ο Παπουτσογιαννόπουλος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ.
81' Ο Μιγκέλ βγάζει στην πλάτη της άμυνας για τον Λουκίνα, που από πλάγια θέση προσπάθησε να κάνει το γύρισμα σε ένα σημείο όπου δεν υπήρχε συμπαίκτης του.
90+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά, από εξαιρετική ενέργεια του Ουές και σέντρα στον Μιγκέλ, ο Βραζιλιάνος παίρνει την κεφαλιά και ο Μαντζάρης με σπουδαία επέμβαση κρατάει απαραβίαστη την εστία του.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κωτούλας (Κιλκίς) - Βρούζος (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες κάρτες: Μποσέτι (30'), Λουκάο (39'), Χατζής (43'), Λουκίνας (43'), Παπανικολάου (48'), Τασιούλης (70'), Κουρτεσιώτης (71'), Μιγκέλ (79'), Χατζής (90+4')
Κόκκινη κάρτα: Χατζής (90+4')

Απόλλων Λάρισας (Αριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος, Λίταινας (87' Κοντοές), Τασιούλης (70' Γκουντρουμπής), Μπραμπίγια (45+1' λ.τρ. Μαρκολίνο), Λουκάο.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Κόρτσταμ (82' Λάζιτς), Ρουσσάκης, Τσαμούρης (58' λ.τρ. Παπουτσογιαννόπουλος), Στ. Ποζατζίδης, Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι, Λουκίνας, Μιγκέλ.