Αισθητή έκαναν την παρουσία τους οι αθλητές των κρητικών συλλόγων, που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων (Κ20).

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Ιουνίου, στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης. 

Ο Γυμναστικός Σύλλογος "Ελευθέριος Βενιζέλος" ήταν 2ος στη βαθμολογία αγοριών (70 βαθμοί έναντι 98 του ΑΓΣ Ιωαννίνων) και κοριτσιών (82 βαθμοί έναντι 89,5 του ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών), αλλά και στη γενική βαθμολογία (152 βαθμούς έναντι 158 του ΑΓΣ Ιωαννίνων), αλλά και πρώτος επαρχιακός σύλλογος στα κορίτσια. Από την Κρήτη συμμετείχαν ακόμη με αθλητές οι ΟΦΗ, ΑΟ Λασιθίου, ΓΕ Ηρακλείου, Σητειακός, ΓΑΣ Ιεράπετρας, Κύδων Χανίων, Αρκάδι Ρεθύμνου, Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, Λιβυκός Ιεράπετρας και ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος.

Αναλυτικά η παρουσία των συλλόγων:


ΓΣ Ελ. Βενιζέλος: Εφηβοι: 2ος (70 βαθμοί) - Νεάνιδες: 2ος (82 βαθμοί)
ΟΦΗ: Εφηβοι: 9ος (35β.) - Νεάνιδες: 35ος (18β.)
ΑΟ Λασιθίου: Εφηβοι: 22ος (27β.) - Νεάνιδες 40ος (16β.)
ΓΕ Ηρακλείου: Εφηβοι: 39η (18,5β.) 
Κύδων Χανίων: Εφηβοι: 74ος (8β.) - Νεάνιδες: 29ος (20β.)
Σητειακός: Εφηβοι: 54ος (11β.)
ΓΑΣ Ιεράπετρας: Εφηβοι: 64ος (9β.)
ΟΚΑ Αρκάδι: Εφηβοι: 74ο (8β.) - Νεάνιδες: 92ο (5β.)
Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης: Εφηβοι: 103ος (3β.)
ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας: Νεάνιδες: 66ος (9β.)
ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος: Νεάνιδες: 106ος (2β.)

Οι επιδόσεις των αθλητών από την Κρήτη:
Εφηβοι
100μ.
26.Αρτεμάκης Γιώργος (Ελ. Βενιζέλος) 11.57
27.Τζελιλάι Αγγελος (ΑΟ Λασιθίου) 11.59
34.Σαατσάκης Απολλόδωρος (ΟΦΗ) 11.81

200μ.
4.Πετσαγγουράκης Μανώλης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 22.60
7.Κιοσέας-Χαβατζής Αυγερινός (Ελ. Βενιζέλος) 22.74
8.Ποταμιανάκης Γιάννης (ΓΕ Ηρακλείου) 22.77
19.Σταυρίδης-Κόινα Αλεξάντερ (Συλλ. Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) 23.30
20.Τζελιλάι Αγγελος (ΑΟ Λασιθίου) 23.36
32.Σταμπούλος Θανάσης (Συλλ. Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) 23.68
40.Φραγκιαδάκης Σταμάτης (ΟΦΗ) 24.41

400μ. 
2.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 48.98
3.Ποταμιανάκης Γιάννης (ΓΕ Ηρακλείου) 49.43
10.Σταυρίδης-Κόινα Αλεξάντερ (Συλλ. Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) 51.23
24.Σερβίνας Δημήτρης (Κύδων Χανίων) 52.46

800μ. 
25.Παπαγεωργόπουλος Νίκος (ΑΟ Λασιθίου) 2:07.94

110μ. εμπόδια
4.Κουκουρογιαννάκης Παντελεήμων (ΑΟ Λασιθίου) 15.01

400μ. εμπόδια
5.Κουκουρογιαννάκης Παντελεήμων (ΑΟ Λασιθίου) 56.95

3000μ. φυσικά εμπόδια
3.Παπαγεωργόπουλος Νίκος (ΑΟ Λασιθίου) 9:48.93

4Χ100μ.
1.Ελ. Βενιζέλος (Λαμψακινός - Βογιατζής - Αρτεμάκης - Κιοσές-Χαβατζής) 43.11
18.ΟΚΑ Αρκάδι (Μαμαλάκης - Παπουτσιδάκης - Δημητράκης - Κούμαρ) 45.26
23.ΟΦΗ (Σαατσάκης - Τζατζαράκης - Χριστοφοράκης - Φραγκιαδάκης) 49.29

4Χ400μ. 
6.ΟΦΗ (Σχοιναράκης - Λίλος - Χριστοφοράκης - Τζατζαράκης) 3:30.22
9.ΟΚΑ Αρκάδι (Καζιαλές - Μαμαλάκης - Λιονής - Παπουτσιδάκης) 3:31.89

Υψος
9.Κοτζαμπασάκης Αλέξανδρος (ΓΕ Ηρακλείου) 1.84

Αλμα επί κοντώ 
6.Τεοντοσίου Εμάνουελ (Ελ. Βενιζέλος) 4.40

Αλμα εις μήκος
21.Μουδατσάκης Δημήτρης (ΟΦΗ) 6.44
29.Βογιατζής Θανάσης (Ελ. Βενιζέλος) 6.06

Αλμα τριπλούν
3.Μουδατσάκης Δημήτρης (ΟΦΗ) 14.61

Σφαιροβολία 
5.Κτενιαδάκης Μανώλης (Κύδων Χανίων) 15.10

Σφυροβολία
1.Φραντζεσκάκης Χρήστος (Ελ. Βενιζέλος) 80.89
4.Ντουσάκης Ορέστης (Ελ. Βενιζέλος) 67.97

Δισκοβολία 
6.Ντουσάκης Ορέστης (Ελ. Βενιζέλος) 42.55
Κτενιαδάκης Μανώλης (Κύδων Χανίων) ακυρώθηκε

Ακοντισμός 
2.Καλογεράκης Γεράσιμος (ΟΦΗ) 63.03
11.Πιτσιτάκης Μανώλης-Παύλος (Ελ. Βενιζέλος) 48.82
13.Κουτρούλης Νίκος (Ελ. Βενιζέλος) 46.78

Νεάνιδες
100μ. 
12.Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12.65

200μ.
14.Μπικέσκου Χριστίνα-Ευαγγελία (ΟΚΑ Αρκάδι) 26.16

400μ. 
1.Τζόνσον Νοράγια-Κάθριν (Ελ. Βενιζέλος) 54.95
8.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 58.90

1500μ.
4.Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟ Λασιθίου) 4:49.23

3000μ. 
6.Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟ Λασιθίου) 10:44.10
Μαριδάκη Γεωργία (Λιβυκός Ιεράπετρας) δεν τερμάτισε

400μ. εμπόδια
7.Κατσούλη Ελένη (Ελ. Βενιζέλος) 1:06.55
8.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 1:07.81

3000μ. φυσικά εμπόδια
4.Μαριδάκη Γεωργία (Λιβυκός Ιεράπετρας) 12:00.90

10000μ. βάδην 
2.Φιλτισάκου Κυριακή (Ελ. Βενιζέλος) 51:02.13

4Χ100μ.
5.Ελ. Βενιζέλος (Λουράκη - Γουέλς - Αρναντωνάκη - Τζόνσον) 49.40
11.ΟΚΑ Αρκάδι (Δραμιτινού - Σταγκουράκη - Τσιμπισκάκη - Μπικέσκου) 50.75
13.ΟΦΗ (Μανδυλάκη - Ντούμη-Βασιλείου - Σκουλά - Καλογιαννάκη) 50.96

4Χ400μ.
7.ΟΦΗ (Μανδυλάκη - Ντούμη-Βασιλείου - Σκουλά - Ρεθυμνιωτάκη) 4:08.93
11.Ελ. Βενιζέλος (Γουέλς - Αρναντωνάκη - Σπαράκη - Κατσούλη) 4:12.36

Αλμα επί κοντώ 
7.Τερεζάκη Ελένη (Ελ. Βενιζέλος) 3.40

Αλμα τριπλούν 
27.Καράκη Ιωάννα (Ελ. Βενιζέλος) 10.68

Σφαιροβολία
6.Μπομπολάκη Εμμανουηλία (Ελ. Βενιζέλος) 11.54
10.Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 10.64
11.Μυλωνάκη Ζαχαρένια (Βιτσέντζος Κορνάρος) 10.09

Σφυροβολία
7.Σταφυλαράκη Ελπίδα (Ελ. Βενιζέλος) 45.51

Δισκοβολία
3.Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 43.15
4.Φραγκάκη Ειρήνη (Κύδων Χανίων) 41.80

Ακοντισμός
10.Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 36.71