Εντονο το “άρωμα” Κρήτης ήταν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Γυναικών, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 29-30 Ιουνίου στο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Μετά τα 10 μετάλλια του Σαββάτου ακολούθησαν άλλα τόσα τη δεύτερη ημέρα των αγώνων.

ΟΙ ΝΕΟΙ

Πρωταθλητής Ελλάδας στη δισκοβολία νέων ανδρών αναδείχθηκε ο Γιώργος Κονιαράκης του Πήγασου Ηρακλείου με βολή στα 57.11.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στον ακοντισμό ο Γεράσιμος Καλογεράκης του ΟΦΗ, με ατομικό ρεκόρ 64.46.

Στα 800μ. το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Χάρης Ξενιδάκης του Σητειακού με 1:52.43 και το χάλκινο ο Γιώργος Παπούλης του ΓΣ “Ελ. Βενιζέλος” με 1:53.26.

Ασημένιο μετάλλιο και για τον Γιάννη Κόκκινο του ΟΦΗ με ατομικό ρεκόρ, 21.63, στα 200μ. Την 3η θέση στην πρώτη τελική σειρά και 7η συνολικά κατέλαβε ο επίσης αθλητής του ΟΦΗ Γιώργος Καλογεράκης με 22.00.

Στην 8η θέση με 3:25.29 τερμάτισε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. του ΟΦΗ, αποτελούμενη από τους Επταμηνιτάκη, Μαυρουδή, Τζατζαράκη και Καλογεράκη.

ΟΙ ΝΕΕΣ

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε στο επί κοντώ η Ηρακλειώτισσα στην καταγωγή αθλήτρια του ΓΣ “Ελ. Βενιζέλος” Μυρτώ Κασσωτάκη, περνώντας τα 3.90 μέτρα με τη δεύτερη προσπάθεια.

Τη 2η θέση πήρε και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. του Κύδωνα, με επίδοση 3:54.72 και αθλήτριες τις Μαρία Ψυλλάκη, Ευδοκία Κάσλεβα-Τσιριγώτη, Ιωάννα Αθανασιάδου και Δήμητρα Γναφάκη.

Με την καλύτερη φετινή της επίδοση η Δήμητρα Γναφάκη του Κύδωνα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. εμπόδια με 1:00.86.

Σε μία εξαιρετικά γρήγορη κούρσα η Μαρίτα Αργυρού του ΓΣ “Ελ. Βενιζέλος” κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. με ατομικό ρεκόρ, 24.89. Πρώτη στην πρώτη τελική σειρά και 5η συνολικά ήταν η Ιωάννα Αθανασιάδου του Κύδωνα με 25.24, ενώ δεν ξεκίνησε στον τελικό η Μαρία Ψυλλάκη του ίδιου συλλόγου.

Χάλκινο μετάλλιο στα 5000μ. για την Κατερίνα Δόβρου του Κύδωνα με επίδοση 17:23.91, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.

Στη σφαιροβολία η Κατερίνα Ξεζωνάκη του ΟΦΗ κατέλαβε την 6η θέση με καλύτερη βολή στα 11.74 μέτρα, ενώ 12η ήταν η Μαρία Μαυρεδάκη του ΓΣ “Ελ. Βενιζέλος” με 10.09.