Το Διεθνές Φεστιβάλ Σύγχρονου Χορού Dance Days Chania θα πραγματοποιηθεί από τις 15 έως και τις 28 Ιουλίου στα Χανιά για 9η συνεχή χρονιά. 

Επενδύει στον άνθρωπο, σώμα, χορευτή, δημιουργό και μας υπενθυμίζει ότι ο χορός υπάρχει παντού και μας αφορά όλους. Εμπεριέχεται σε κάθε μεγάλη ή μικρή κίνηση, στους ήχους, τη μουσική αλλά και τις σιωπές, σε κάθε συνήθεια, επιθυμία της καθημερινότητας μας, της δυσκολίας αλλά και της απλότητας που περικλείεται στιγμιαία σε πράξεις και σκέψεις. Καλεί το κοινό να βιώσει την εμπειρία της χορευτικής τέχνης και δημιουργικής διαδικασίας και εστιάζει στην ανάπτυξη της πολυφωνίας, της καινοτομίας και του πλουραλισμού. 

Προτείνει ένα ιδιαίτερα πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποτελούμενο από 17 σεμινάρια για όλες τις ηλικίες και 16 παραστάσεις παρουσιάζοντας το εύρος εφαρμογών και προσεγγίσεων γύρω από τον σύγχρονο χορό. 

Ζωντανεύει τη χορευτική σκηνή, αλλά και συνθέτει συναντήσεις σε θέατρα, γειτονιές, σοκάκια, μνημεία, ξεχασμένα από τον  χρόνο και αφημένα στο χώρο, ανακαλύπτοντας μέσα από την ενότητα των «Νέων δημιουργών στην πόλη» και τα 4 site specific έργα, σημεία τα οποία αναδεικνύει δημιουργικά και χορευτικά. Συν-δημιουργεί με τους κατοίκους της πόλης και γίνεται ένα με τους επισκέπτες της. 

Έρχεται σε επαφή με τις προσεγγίσεις γύρω από την υβριδική τέχνη όπου χορός και κάμερα συνυπάρχουν, στο φιλόξενο διήμερο video dance και μαθαίνει να μιλάει, να ακούει και να επικοινωνεί με εξωστρέφεια, την τέχνη του χορού στο συνέδριο που διοργανώνει για 2η συνεχή χρονιά. 

Το 9ο Dance Days Chania υποδέχεται 130 χορογράφους, χορευτές, μουσικούς, θεωρητικούς που με όχημα την έμπνευση και τα έργα τους αλλάζουν το τοπίο της πόλης. 

Ο χορός ταξιδεύει και είναι εδώ!

Το 9o Dance Days Chania διοργανώνεται από τον Σύλλογο Εκφραστικού Χορού «Συν-Κίνηση» με εθελοντική εργασία των μελών του, την συν-διοργάνωση του Δήμου Χανίων, της Περιφέρειας Κρήτης- Π.Ε. Χανίων, ΚΕΠΠΕΔΗΧ-ΚΑΜ, με την ευγενική υποστήριξη του Ιδρύματος Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου, του Flux Laboratory, της Πρεσβείας της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στην Αθήνα, της Πρεσβείας της Αυστρίας στην Αθήνα και με «Μέγα Χορηγό» τις Μινωικές Γραμμές. Συνεργαζόμενοι φορείς είναι το Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Χανίων, η Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων. Το Dance Days Chania έχει λάβει την πιστοποίηση EFFE Label 2017 – 2018 & 2019 – 2020 από τον Ευρωπαϊκό οργανισμό EFA.

Πληροφορίες: https://dancedays.gr/
https://vimeo.com/347035556

Χορηγός επικοινωνίας είναι το Flashnews.gr

Αναλυτικό πρόγραμμα φεστιβάλ

14.07
09:30- 13:30  Site specific performance | Βενιζέλειο Ωδείο – Γιάνναρη- Χάληδων- Ενετικό Λιμάνι
Γιάννης Καρούνης - Saltator Physical Dance Group (GR) – Orbital
-Είσοδος ελεύθερη- 
15.07
17:00- 21:00  Site specific performance | Δασκαλογιάννη – Σήφακα – Πλατεία Κατεχάκη – Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
Γιάννης Καρούνης - Saltator Physical Dance Group (GR) – Orbital
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 | Παράσταση | Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
Αντώνης Φωνιαδάκης – Αντώνης Μαρτσάκης (GR) – Σάλεμα
 Τιμές εισιτηρίων: 15ευρώ κανονικό – 12ευρώ φοιτητικό, ανεργίας
16.07
17:00- 21:00  Site specific performance | Αρχοντάκη – Κτιστάκη- Τζανακάκη – Δημοτική Αγορά- Μουσούρων – Τσουδερών
Γιάννης Καρούνης - Saltator Physical Dance Group (GR) – Orbital
-Είσοδος ελεύθερη- 
Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
21.30  Góbi Dance Company (HU) - Volitant
22:10  Compagnie Warren (FR) – Absentia
Τιμές εισιτηρίων: 12ευρώ κανονικό – 9ευρώ φοιτητικό, ανεργίας [και για τις 2 παραστάσεις]
17.07
19:00  Παρουσίαση Σεμιναρίου | Σε σημεία της πόλης
Γιάννης Καρούνης (GR) - PERFORMANCE_LAB WORKSHOP – DECISIONS
-Είσοδος ελεύθερη- 
20:00  Site specific performance –«Νέοι δημιουργοί στην πόλη» | Δημοτική Πινακοθήκη Χανίων
Βίκυ Αγγελίδου & Xavier Geerman (GR/AW) – Hearme
Με την υποστήριξη του Flux Laboratory
-Είσοδος ελεύθερη- 
18.07
19:30  Παράσταση |Πλατεία Γιαλί Τζαμισί
Compagnia Naturalis Labor (IT) - Oro D’ Ore
-Είσοδος ελεύθερη- 
20:30 Site specific performance –«Νέοι δημιουργοί στην πόλη» | Προμαχώνας San Salvatore
Christiane Stroubakis (GR/UK) – Fine Line
Με την υποστήριξη του Flux Laboratory
-Είσοδος ελεύθερη- 
19.07
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Editta Braun company (AT) - trails 
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας
20.07
19:00- 21:00  Video Dance | Θέατρο Μίκης Θεοδωράκης
Προβολές ταινιών χορού & Παρουσίαση από τους DOCK11/ Pool Tanzfilm festival (DE) 
-Είσοδος ελεύθερη- 
Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
21.30  Flavie Haour (AT) – Raymonde
22:10  F. Demestri – S. Lefeuvre (BE) - L’ événement (the event)
22:30  Gil Kerer Dance Company (IL) - Nice To Beat You
Τιμές εισιτηρίων: 15ευρώ κανονικό – 12ευρώ φοιτητικό, ανεργίας [και για τις 3 παραστάσεις]
21.07
19:00- 21:00  Video Dance | Θέατρο Μίκης Θεοδωράκης
Προβολές ταινιών χορού
Παρουσίαση από την Χρυσάνθη Μπαδέκα: “VIDEODANCE: Από το παρελθόν στο μέλλον” 
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Pink Mama Theatre (CH) – Jungle
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας
22.07
18:30 Παρουσίαση σεμιναρίου
Γεωργία Μήκου (GR) - Ο πλανήτης της Τροφής
-Είσοδος ελεύθερη- 
19:30  Προβολή ντοκιμαντέρ | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Working Dancers 
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Μπούσμπουρα &  Julia Martinez Heimann (GR/AR) | 76’
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Δ. Δημητριάδη &  Δ. Αλαμάνος (GR) – ATMA
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας
 
23.07
19:00  Site specific performance –«Νέοι δημιουργοί στην πόλη» | Σήφακα περιοχή Σπλάντζια 
Πολένα Κόλια (GR) – Να σου μιλήσω τα βήματα μου… 
Με την υποστήριξη του Flux Laboratory
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
cieLaroque/helene weinzierl (AT) - As Far As We Are
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Αυστρίας στην Αθήνα 
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας 
24.07
20:45  Σόλο βιολοντσέλο | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Σόλο βιολοντσέλο από την Wera Kidzeski
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
Athanasia Kanellopoulou Performing Arts (GR) - Exodus
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας 
25.07
19:30  Site specific performance –«Νέοι δημιουργοί στην πόλη» | Βυζαντινά τείχη (Σήφακα)- Πλατεία Μελχισεδέκ- Υδραγωγείο (Άγιος Νικόλαος- Σπλάντζια) 
Μαρία Πίσιου & Γιώργος Πανόπουλος (GR) – Visible City #1
Με την υποστήριξη του Flux Laboratory
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 Παράσταση | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
EVA DUDA DANCE COMPANY (HU) - QUAN BUI QNOC: Blurry
Τιμές εισιτηρίων: 10ευρώ κανονικό – 7ευρώ φοιτητικό, ανεργίας 
26.07 
19:30 Παράσταση | Πλατεία Κατεχάκη- Ενετικό λιμάνι 
Nimrod Freed/Tami dance co.(IL) - PeepDance  [the body is the last place for freedom]
-Είσοδος ελεύθερη- 
27.07
10:00- 19:00  Συνέδριο | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
«Χορός: η τέχνη της επικοινωνίας»- Ιδέα-πράξη- εξωστρέφεια; 
20:00 Παράσταση |Φάρος- Άγιος Νικόλαος του Μώλου
Frantics (DE) - Last
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας  στην Αθήνα
-Είσοδος ελεύθερη- 
28.07
10:00- 15:00  Συνέδριο | Βενιζέλειο Ωδείο Χανίων
«Χορός: η τέχνη της επικοινωνίας»- Ιδέα-πράξη- εξωστρέφεια; 
15:30 Παρουσίαση σεμιναρίου
Hofesh Shechter Company (UK) - Technique & "Grand Finale" Repertory
-Είσοδος ελεύθερη- 
19:30 Παρουσίαση σεμιναρίου
Πέρσα Σταματοπούλου (GR) - "Απόδραση" -  Σώμα και Περιβάλλον
-Είσοδος ελεύθερη- 
21:30 | Παράσταση | Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
Ερμίρα Γκόρο (GR) – Συναντήσεις: Χανιά
Τιμές εισιτηρίων: 12ευρώ κανονικό – 9ευρώ φοιτητικό, ανεργίας 

Σεμινάρια/ Workshops
-  15.07 – 19.07  F. Demestri & S. Lefeuvre [Peeping Tom] (BE) - “Bending reality”
-  15.07 – 17.07  Γιάννης Καρούνης (GR) “PERFORMANCE_LAB WORKSHOP – DECISIONS”
-  15.07 – 18.07  Horacio Macuacua (MZ) - “Improvisation workshop”
-  15.07 – 17.07  Μαρκέλλα Μανωλιάδη (GR) -  “Natural flow of movement”
-  16.07 – 18.07  W. Reynolds & A. Guerin- Yeknom (BE)-  “The acrobat in flux”
-  19.07 – 22.07  Α. Μίκου, Κ. Μπούσμπουρα, Μ. Παναγιωτάρα (GR) -  “Σώμα &Αστικό τοπίο: Χορό-χωρικές δραματουργίες”
-  19.07 – 21.07  Μαριάνθη Μότα (GR) - “Τσίρκο για παιδιά”
-  19.07 – 21.07  P. Hastewell &Α. Αναστασιάδης (ES/GR) - “Physical stories”
-  20.07 – 21.07  Χρυσάνθη Μπαδέκα (GR) -  “BEYOND BOUNDARIES: VIDEODANCE - A NEW HYBRID ART FORM”
-  20.07 – 21.07  Μαριάνθη Μότα (GR) -  “Τσίρκο για γονείς και παιδιά” 
-  20.07 – 22.07  Γεωργία Μήκου (GR) -  “Ο πλανήτης της τροφής”
-  22.07 – 26.07 Marija Slavec (SL/IL) - “Gaga workshop”
-  23.07 – 25.07  Luke Jessop/Ion Tribe  (UK) - “Riding the curve”
-  24.07 – 26.07  Marco di Nardo (IT/DE) - “Floating movements”
-  24.07 – 28.07  Hofesh Shechter Company (UK) - “Technique & Grand Finale Repertory”
- 26.07 – 28.07  Πέρσα Σταματοπούλου (GR) -  “Απόδραση – Σώμα και περιβάλλον”
-  27.07 – 28.07  Katherina Vasiliadis (DE) - “How to communicate your art” 
Video dance
20.07
– Across The Sky | Σκηνοθεσία: Nicola Lunardelli & Andrea Cadorin  – Χορογραφία: Francesca Poglie (ΙΤ)
– Anasa | Σκηνοθεσία & Χορογραφία: Maja Zimmerlin (FR/BE)
– Wild-er-ness | Σκηνοθεσία: WECreateProductions (Ana Baer & Heike Salzer)  – Χορογραφία: Heike Salzer & Michelle Nance (MX/DE/UK)
– D.H.I.breath | Σκηνοθεσία: Luca Quaia – Χορογραφία: Daša Grgič (SL/IT)
– Dido | Σκηνοθεσία: Konstantinos Fourkiotis – Χορογραφία: Fenia Apostolou (GR)
– Selfie Dancer | Σκηνοθεσία: Iakovos Ioannidis – Χορογραφία: Anneta Stachtari (GR)
– Traces | Σκηνοθεσία: Nicola Hepp – Χορογραφία: Jason Mabana (NL)
– Mass | Σκηνοθεσία &  Χορογραφία: Fu Le (FR)
Παρουσίαση DOCK11/ POOL tanzfilm festival 
Επιλογές video dance DOCK11 
HETEROTOPIE | Maya Humo | 00:01:24 
TANGO BRAZIL | Billie Cowie | 00:03:00 
COMPETING FOR SUNLIGHT: ASH | Dagmar Dachauer | 00:04:40 
CIPHER | Aliki Chiotaki | 00:01:17
ICARUS | Shiran Eliaserov | 00:05:24 
SILENCE | Sofoklis Kiourtzoglou | 00:01:17 
TRUE LOVE WAITS | Adi Halfin | 00:02:55
MOLIMO REHEARSAL | Jonathan Sanchez | 00:02:32 
WELLEN | Daniel Burckhardt | 00:02:42 
WEREWOLF HEART | Christian Weber | 00:04:00

21.07
– Inside (Inhabited Landscapes) | Σκηνοθεσία & Χορογραφία: Carmen Porras (ES)
– Paikka | Σκηνοθεσία: Sami Hokkanen – Χορογραφία: Vilma Tihilä (FI)
– Mareta, Please Yes: a lullaby | Σκηνοθεσία: Blas Pari – Χορογραφία: Jasmine Morand & Beatrice Morand (ES)
– Private Absence | Σκηνοθεσία & Χορογραφία: Karolina Theleriti & Nikoleta Koutitsa (GR)
– Silent Fragments | Σκηνοθεσία &  Χορογραφία: Andrea Hackl (AT)
– Unfolding | Σκηνοθεσία: Dylan Wilbur – Χορογραφία: Rachel Slater, Suzanne Chi, Lena Traenkenschuh & Kailee McMurran (US)
– Further | Σκηνοθεσία: Hanna Kahrola – Χορογραφία: Mia Tiihonen (FI)
– Unframed | Σκηνοθεσία: Pawel Zawadzki – Χορογραφία: Wojciech Mochniej (PL)
Παρουσίαση από την Χρυσάνθη Μπαδέκα: “VIDEODANCE: Από το παρελθόν στο μέλλον” 
Συνέδριο | «Χορός: η τέχνη της επικοινωνίας»- ιδέα-πράξη-εξωστρέφεια; 
27.07
- Σοφία Φαλιέρου
- Katherina Vasiliadis
- Susana Temperley
- Ροδιά Βόμβολου
- Αναστασία Πολυχρονίδου
- Chris Bishop
- Katerina El Raheb
- Joan Ramon Rodriguez- Amat & Yulia Belinskaya
28.07
- Αφροδίτη Αντύπα & Χαράλαμπος Τσινικοσμάογλου
- Κωνσταντίνα Κεφάλα
- Όλγα Κολοκυθά
- Ερμίρα Γκόρο

> https://dancedays.gr/
>https://www.facebook.com/DanceDaysChania/
>https://www.instagram.com/dancedayschania/