Για ένα ημίχρονο τα Χανιά συνάντησαν δυσκολίες στην Καλαμαριά, αλλά με την είσοδο του Λεοζίνιο άλλαξε η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και ήρθε το ευρύ 4-0 επί του Απόλλωνα.

Ο Βραζιλιάνος άσος στο 51′ υποδέχτηκε την πάσα του Πάνου και έβγαλε σέντρα για τον Κουσκουνά, που γύρισε την μπάλα για τον Πάνο, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά για το 0-1. Στο 58′ ο Λεοζίνιο με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 0-2 και ένα λεπτό μετά πάσαρε στον Κουσκουνά, που με σουτ έκανε το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Κουσκουνάς στο 68′ αξιοποιώντας την “ασίστ” του Αρναρέλλη.

Οι φάσεις του αγώνα
3′ Σέντρα του Ουνγιαλίδη προβολή του Πάνου άουτ.
4′ Σουτ του Αρναρέλλη άουτ.
10′ Πάσα του Ολαϊτάν αδύναμο σουτ του Μπρίτο μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.
15′ Ωραία ομαδική συνεργασία που καταλήγει σε πάσα του Τζιώρα στον Πάνο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Πολίτης.
17′ Σουτ του Κουσκουνά άουτ.
20′ Σουτ του Κουσκουνά η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
37′ Σουτ του Ολαϊτάν ο Κουτζαβασίλης βρήκε με εκτίναξη την μπάλα, η οποία προσέκρουσε και στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού (κόρνερ).
41′ Μεγάλη απόκρουση του Κουτζαβασίλη σε πλασέ του Ολαϊτάν.
43′ Σέντρα του Σαμαρά κεφαλιά του Καλογέρη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
48′ Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα καταλήγει άουτ.
51′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Πάνου στον Λεοζίνιο σέντρα για τον Κουσκουνά, που κάνει το γύρισμα για τον Πάνο, που με κεφαλιά σκοράρει.
58′ ΓΚΟΛ: Ο Λεοζίνιο με ιδανική εκτέλεση φάουλ κάνει το 0-2.
59′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Λεοζίνιο σουτ του Κουσκουνά και 0-3.
68′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Αρναρέλλη πλασέ του Κουσκουνά για το 0-4.
79′ Ατομική ενέργεια του Αρναρέλλη και πλασέ ο Πολίτης απέκρουσε και η μπάλα προσέκρουσε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας) – Μάνος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κίτρινες κάρτες: Ουνγιαλίδης (16′), Πουρτουλίδης (17′)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Λουφάκης (70′ Καλαϊτζίδης), Πουρτουλίδης (63′ Δόρης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Ουνγιαλίδης (64′ Παπαχρήστος), Αρναρέλλης, Κουσκουνάς (75′ Δημητριάδης), Τζιώρας (46′ Λεοζίνιο).