Ο Απόλλων με ανατροπή και σκόρερ τα αδέρφια Μάνο και Ακη Ψαράκη επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας με σκορ 2-1 του Αρη Σούδας.
Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21′ όταν ο Παπαθανασίου βρήκε την μπάλα με το κεφάλι έπειτα από καλοχτυπημένο φάουλ του Στρατουδάκη, αλλά ο Απόλλων “απάντησε” στο 28′ από γύρισμα του Γκούντελου και πλασέ του Μ. Ψαράκη. Ο τελευταίος στο 87′ έγινε κάτοχος της μπάλας από προσπάθεια του Γανωτή και έβγαλε “ασίστ” στον αδερφό του Α. Ψαράκη, που σκόραρε για το τελικό 1-2. Από το 82′ ο Αρης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Μιχαλόπουλο.
Αναλυτικά η “εικόνα” στα τοπικά πρωταθλήματα:
Α’ Κατηγορία – 7η αγωνιστική
Σάββατο 26 Οκτωβρίου
Σπάθα-Θύελλα 1-1
Αρης Σούδας-Απόλλων 1-2
Ικαρος Μουρνιών-Αστέρας Χαλέπας 9-2
Μινώταυρος-Ηρακλής Νεροκούρου 3-1
Δόξα Παχιανών-Γρανίτης 1-2
Κυριακή 27 Οκτωβρίου
(10:45)
Ιδομενέας-Χάλης στους Αγ. Αποστόλους
ΑΕ Κυδωνίας-Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ στον Αλικιανό
(15:00)
Παλαιόχωρα-Τιτάν στην Κάντανο
Η βαθμολογία
1.Απόλλων 19
———————————————
2.Αρης Σούδας 16
———————————————
-.Παλαιόχωρα* 16
4.Μινώταυρος 13
5.Ικαρος Μουρνιών 11
6.Σπάθα 10
7.Ιδομενέας* 9
-.Ηρακλής Νεροκούρου 9
-.Θύελλα 9
10.Γρανίτης 8
-.Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ* 8
12.Δόξα Παχιανών 7
13.Χάλης* 6
14.Τιτάν* 4
———————————————
-.ΑΕ Κυδωνίας* 4
16.Αστέρας Χαλέπας 0
Β’ Κατηγορία – 7η αγωνιστική
Σάββατο 26 Οκτωβρίου
ΕΘΚ-Κορωνίδα 1-0
Υρτακίνα-Ιωνία 2000 2-3
Κυριακή 27 Οκτωβρίου
(10:45)
Πέργαμος-Απτερα στο Ελπίς Νίκη
Καλτσέτο-Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών στη Μοναχή Ελιά
(15:00)
Θησέας-Νέος Σαμψών στη Μοναχή Ελιά
Ηφαιστος-Αμιλλα στα Νεροκούρου
Ροδωπού-Ασπίδα στο Κολυμπάρι
ΑΠ Σούδας-Ποσειδών Τσικαλαριών στη Σούδα
Η βαθμολογία
1.ΕΘΚ 17
2.Θησέας* 14
—————————————————
3.Ποσειδών Τσικαλαριών* 13
4.Απτερα* 11
5.Νέος Σαμψών* 10
6.Ιωνία 2000 9
-.Πέργαμος* 9
8.Ποσειδών Κ.Ρ.* 8
9.Ροδωπού* 7
-.Ηφαιστος* 7
11.ΑΠ Σούδας* 6
-.Αμιλλα* 6
-.Κορωνίδα 6
14.Ασπίδα* 5
—————————————————
-.Καλτσέτο* 5
16.Υρτακίνα 4
Γ’ Κατηγορία – 2η αγωνιστική
Σάββατο 26 Οκτωβρίου
Νέος Κισσαμικός-Ατρόμητος Μάλεμε 3-0
(18:15)
Κουμπές-Τάλως στα Νεροκούρου
Κυριακή 27 Οκτωβρίου
(10:45)
Αρης Βουκολιών-Γαλατάς στον Ταυρωνίτη
(15:00)
Δάφνη-Ασπάλαθος στον Εμπρόσνερο
Σφακιά-Νέοι Μινωταύρου στο Φραγκοκάστελο
Η βαθμολογία
1.Νέος Κισσαμικός 6
2.Νέοι Μινωταύρου* 3
——————————————–
-.Ασπάλαθος* 3
-.Αρης Βουκολιών* 3
-.Ατρόμητος Μάλεμε 3
6.Κουμπές* 0
-.Δάφνη* 0
-.Τάλως* 0
-.Σφακιά* 0
10.Γαλατάς* 0
*φωτ. athlitiko.gr