Τα Χανιά άξιζαν κάτι παραπάνω από την εντός έδρας ήττα με 0-1 από το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας Απόλλωνα Σμύρνης.

Η χανιώτικη ομάδα δε δέχτηκε φάσεις από τον αντίπαλό της με εξαίρεση τη μεγάλη ευκαιρία του Παυλίδη, αλλά σε ανύποπτη φάση βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι που κέρδισε ο Μπεντινέλι από τον Ανδρέου και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος στο 55′.

Στη συνέχεια τα Χανιά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, ενώ στο 82′ φωνάζουν για το χέρι του Μπεντινέλι, όπου ο κ. Τσακαλίδης το θεώρησε μάλλον ακούσιο μη καταλογίζοντας πέναλτι.

12′ Μπαλιά του Αρναρέλλη ο Κουσκουνάς αποφεύγει έναν αντίπαλο και πλασάρει από πλάγια θέση και ο Χουάντερσον αποκρούει σε κόρνερ. Ο Λεοζίνιο εκτελεί το κόρνερ ο Ανδρέου παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία.
24′ Φάουλ του Λεοζίνιο από πλάγια θέση απομακρύνει ο Χουάντερσον νέο σουτ του Λεοζίνιο από μακρινή απόσταση η μπάλα άουτ.
27′ Κόρνερ του Καραγκούνη κεφαλιά του Μαρκόφσκι άουτ.
29′ Ο Κουσκουνάς αποφεύγει έναν αντίπαλο και βρίσκεται στο έδαφος, αλλά πασάρει στον Ουνγιαλίδη το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Χουάντερσον.
34′ Πάσα του Κάσσου σουτ του Λεοζίνιο μπλοκάρει ο Χουάντερσον.
42′ Πάσα του Ουνγιαλίδη στον Κουσκουνά, που σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
50′ Πάσα του Λεοζίνιο σουτ του Παναγιωτούδη η μπάλα αποκρούεται από την πλάτη του Χουχούμη.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παυλίδη να πλασάρει άουτ.
55′ ΓΚΟΛ: Ο Μπεντινέλι ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε από τον Ανδρέου (0-1).
62′ Σέντρα του Ανδρέου κεφαλιά του Κουσκουνά χωρίς πρόβλημα μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
67′ Κόρνερ του Λεοζίνιο κεφαλιά του Γρομητσάρη άουτ.
71′ Σέντρα του Αρναρέλλη κεφαλιά του Ναζλίδη μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
80′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Κάσσου η κεφαλιά του Αρναρέλλη καταλήγει άουτ.
82′ Ο Λαρέα συγκρούεται με τον Μπεντινέλι που… αγκαλιάζει την μπάλα με τα χέρια αλλά ο κ. Τσακαλίδης δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
83′ Μπαλιά του Ναζλίδη στον Κουσκουνά το σουτ του αποκρούει ο Χουάντερσον.
87′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Βρεττού το σουτ του Κουσκουνά καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής) – Κόττορος (Δωδεκανήσου)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)
Κίτρινες κάρτες: Ζησόπουλος (20′), Μπεντινέλι (31′), Κουσκουνάς (82′), Μουμίν (90+2′)

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου (65′ Βρεττός), Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Κάσσος, Ουνγιαλίδης, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Λεοζίνιο (68′ Ναζλίδης), Αρναρέλλης (80′ Δημητριάδης), Κουσκουνάς.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Βάρκας, Λαρέα, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Αγρόδημος, Μπλάζιτς (78′ Λαγός), Παυλίδης (89′ Κύργιας), Μπεντινέλι, Καραγκούνης (68′ Μπαστιάνος), Μαρκόφσκι.