Σε εξέλιξη η διαδικασία – Υποψήφιοι 13 Δήμαρχοι και 16 Δημοτικοί Σύμβουλοι σε δύο συνδυασμούς και ένας μεμονωμένος δημοτικός σύμβουλος

Οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου διοικητικού συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κρήτης, πραγματοποιούνται την Κυριακή, στο Ηράκλειο.

Η εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κρήτης ξεκίνησε  το πρωί, στο Πολιτιστικό Κέντρο Ηρακλείου και ολοκληρώνεται στις 3 το μεσημέρι. 

Δικαίωμα ψήφου έχουν οι 24 δήμαρχοι του νησιού και 101 δημοτικοί σύμβουλοι που αναδείχθηκαν εκλέκτορες στη διάρκεια ψηφοφορίας των δημοτικών συμβουλίων. 

Οι εκλέκτορες που θα αναδείξουν το νέο Δ.Σ της ΠΕΔΚ ανά Νομό, είναι:
Ηρακλείου 57
Χανίων 31
Ρεθύμνου 20
Λασιθίου 17

Την ψήφο των 125 εκλεκτόρων διεκδικούν δύο συνδυασμοί, η "Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης» και η "Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης" καθώς και ο δημοτικός σύμβουλος Ηρακλείου Δημήτρης Βρύσαλης ως μεμονωμένος υποψήφιος.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι

«Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης»

Υποψήφιοι για Διοικητικό Συμβούλιο ΠΕΔ 

Δήμαρχοι
Ζερβός Αντώνης (Αγίου Νικολάου)
Κόκκινος Δημήτριος (Μυλοποτάμου)
Λαμπρινός Βασίλειος (Ηρακλείου)
Περράκης Αντώνιος (Καντάνου – Σελίνου)
Σέγκος Ιωάννης (Χερσονήσου)
Σημανδηράκης Παναγιώτης (Χανίων)
Στεφανάκης Ιωάννης (Οροπεδίου Λασιθίου)

Δημοτικοί Σύμβουλοι
Αλεξάκης Χαρίλαος (Αγ. Νικολάου)
Βάμβουκας Αναστάσιος (Χανίων)
Βαρδαβάς Κωνσταντίνος (Ηρακλείου)
Καναβάκη Μαρία (Ηρακλείου)
Κουκιαδάκης Ευριπίδης (Ηρακλείου)
Νίνος Θεόδωρος (Ρεθύμνης)
Χαριτάκης Θωμάς (Αγίου Νικολάου)

Υποψήφιοι για την ΓΣ της ΚΕΔΕ  (Δημοτικοί Σύμβουλοι)

Αναστασάκης Ιωάννης (Ηρακλείου)
Βάμβουκας Αναστάσιος (Χανίων)
Βαρδαβάς Κωνσταντίνος (Ηρακλείου)
Καραντινός Γεώργιος (Ηρακλείου)
Νίνος Θεόδωρος (Ρεθύμνης)
Σισαμάκης Γεώργιος (Ηρακλείου)
Σταθάκης Θεόδωρος (Κισσάμου)
Σχοιναράκη Ηλιάκη Ευαγγελία (Ηρακλείου)

"Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης"

Υποψήφιοι για Διοικητικό Συμβούλιο ΠΕΔ 

Δήμαρχοι
Κοκοσάλης Εμμανουήλ (Αρχανών – Αστερουσίων)
Κουκιανάκης Χαράλαμπος (Αποκορώνου)
Μαλανδράκης Ιωάννης (Πλατανιά)
Μαρινάκης Γεώργιος (Ρεθύμνης)
Μποκέας Μενέλαος (Μαλεβιζίου)
Φραγκάκης Εμμανουήλ (Μινώα Πεδιάδος)

Δημοτικοί Σύμβουλοι
Αγγελάκη Ναυσικά (Νάνσυ) (Χανίων)
Κεμεσίδης Εμμανουήλ (Χανίων)
Κοκκίνης Νικόλαος (Αγ. Νικολάου)
Κουράκης Ιωάννης (Ηρακλείου)
Λυγερός Ηλίας (Ηρακλείου)
Ξυλούρη Ξημέρη Μαρία (Μαίρη) (Ηρακλείου)
Παπακωνσταντής Γεώργιος (Μυλοποτάμου)
Πελεκανάκης Νικόλαος (Γόρτυνας)
Στειακάκης Γεώργιος (Ηρακλείου)

Υποψήφιοι για την ΓΣ της ΚΕΔΕ  (Δημοτικοί Σύμβουλοι)
Γιαλιτάκης Νικόλαος (Ηρακλείου)
Ινιωτάκης Πέτρος (Ηρακλείου)
Καλογεράκης Ζαχαρίας (Μινώα Πεδιάδος)
Καλουδιώτη Μαρία (Ηρακλείου)
Ξυλούρης Σταύρος (Γόρτυνας)
Παπαδογιάννης Αριστείδης (Άρης) (Χανίων)
Τζεδάκης Δημήτριος (Μαλεβιζίου)
Χαιρέτης Εμμανουήλ (Ηρακλείου)

Μεμονωμένος Υποψήφιος 
(Για το ΔΣ της Π.Ε.Δ. και για εκπρόσωπος της Π.Ε.Δ. Κρήτης στην ΚΕΔΕ).
Βρύσαλης Δημήτρης (Δημοτικός Σύμβουλος Ηρακλείου)