Ο ιστορικός Σπόρτιγκ των 21 πρωταθλημάτων υποχρέωσε τον ΟΑ Χανίων στην πρώτη εκτός έδρας ήττα του στην Α1 Γυναικών και δεύτερη συνεχόμενη (74-65).

Η χανιώτικη ομάδα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με οδηγό τη Λίτσι προηγήθηκε με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (29-17). Στη συνέχεια όμως ο Σπόρτιγκ αντέδρασε και το σκορ ημιχρόνου ήταν 35-38.

Με τις Μούρερ και Ρέιμερ σε μεγάλη μέρα η αθηναϊκή ομάδα μπόρεσε να πάρει και προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο διατηρώντας τελικά τη διαφορά των 9 πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις προσωρινές αντιδράσεις του ΟΑΧ, που μείωσε σε 59-56 και 65-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 35-38, 55-46, 74-65

Σπόρτιγκ (Θάνος Σόφτσης): Κοιλιά, Μούρερ 25, Γούναρη 8 (1), Σαλιάι 6, Ιωαννίδου 8 (2), Ανωγειανάκη, Φλώρου, Κουγιανού, Ρέιμερ 21 (10 ριμπ.), Κόστοβιτς 6.

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Πρασιανάκη, Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 19 (1), Παπαδάκη, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3 (1), Μπιν 10, Ντράμοντ 21 (1), Μπουθ 8 (10 ριμπ., 5 ασ.), Στ. Βιντσιλαίου 4.