Ο ΟΑ Χανίων βρέθηκε κοντά σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Μοσχάτο απέναντι στην Ελευθερία αλλά υπολόγιζε χωρίς το διαιτητικό τρίο!

Η χανιώτικη ομάδα ηττήθηκε με 75-73, έχοντας τρομερά κακή αντιμετώπιση από τη διαιτησία. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πειραιώτικη ομάδα κέρδισε 29 φάουλ, ενώ ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο ΟΑΧ 15. Η Ελευθερία εκτέλεσε 34 βολές, ο ΟΑΧ 12. Δεν είναι όμως μόνο αυτό αφού η ομάδα των Χανίων έχασε με 5 φάουλ τρεις από τις κορυφαίες παίκτριες του, Μπουθ και αδερφές Αγγελική και Σταυριανή Βιντσιλαίου. Παράλληλα με 3 φάουλ ήταν “φορτωμένες” οι Μπιν, Ψυχογιού, Λίτσι και Ντράμοντ!

Ο ΟΑΧ μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 18-5, για να κλείσει το δεκάλεπτο με υπέρ του 20-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΑΧ πήγε τη διαφορά στο +12 (30-18) και στη συνέχεια στο +15 (34-19), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 48-35 υπέρ του.

Με “φορτωμένες” τις παίκτριες του ΟΑΧ με φάουλ η Ελευθερία Μοσχάτου πηγαίνοντας συχνά στη γραμμή των βολών κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να μειώσει σε 51-57, με το σκορ τελικά στο 30′ να είναι 54-61.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τη γηπεδούχο ομάδα να ισοφαρίζει σε 71-71 1’30” πριν τη λήξη με την Αλεξανδρή, για να πάρει προβάδισμα με καλάθι της Σπαθάρου (1’05” πριν το τέλος). Ο επίλογος “γράφτηκε” με καλάθι της Τζέιμς στα 38” πριν το τέλος. Η ίδια αθλήτρια έκρινε και το ματς Κυπέλλου στα Χανιά την περασμένη εβδομάδα ανάμεσα στις δύο ομάδες με καλάθι στα 2” πριν το τέλος.

Διαιτητές: Διαμαντής-Κοντίλη-Μαρινάκης
Τα δεκάλεπτα:13-20, 35-48, 54-61, 75-73

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζέιμς 24, Σπαθάρου 9, Μίχου 7, Ακρίβου, Σταμάτη 13(1),  Γκίλντεϊ 10(2), Αλεξανδρή 6, Σλέμερ 6.

ΟΑ Χανίων (Νανάκος): Μπιν 9, Θεοδοσουλάκη 3(1), Βιντσιλαίου Α. 13(1), Ψυχογιού 5(1), Λίτσι 8, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Σ. 5, Ντράμοντ 7(1), Μπουθ 23(1).