Ο Εργοτέλης με εμφατικό τρόπο πέρασε από τα Περιβόλια απέναντι στον Πλατανιά, νικώντας με σκορ 4-2.

Η ηρακλειώτικη ομάδα διατηρείται στο “κόλπο” της εισόδου στα πλέι οφ, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” χάνουν κι άλλο έδαφος μία εβδομάδα πριν από το τοπικό ντέρμπι με τα Χανιά (24/01, 18:00).

Με πέναλτι που πιο πολύ κέρδισε ο Τσέλιος και εκτέλεσε εύστοχα ο Ροβίθης στο 22′ άρχισε η “ιστορία” του “διπλού” για Εργοτέλη. Ο Μπουτσάκης έκανε το 0-2 στο 34′, για να μειώσει προσωρινά ο Λεϊρία στο 58′ έπειτα από ωραία προσπάθεια. Με αυτογκόλ του Τσαμούρη από ασταθή απόκρουση του Μαντζάρη σε σουτ του Μπουρσέλη (64′) έγινε το 1-3, για να πετύχει το 1-4 στο 90+2′ ο Εφορντ. Με τη λήξη μείωσε ο Λουκίνας.

7′ Μακρινό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Καλογεράκης.
9′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη, από σέντρα του Μπουτσάκη στο σουτ του Ροβίθη η μπάλα καταλήγει άουτ.
16′ Σουτ του Τσέλιου άουτ.
19′ Σουτ του Εφορντ μπλοκάρει ο Μαντζάρης.
22′ ΓΚΟΛ: Ο Τσέλιος υπό τη… σκιά του Νιαυραδάκη και με το που το που βάζει τα χέρια του στην πλάτη του ο νεαρός αμυντικός βρίσκεται στο έδαφος και η Αντωνίου καταλογίζει πέναλτι. Ο Ροβίθης το εκτελεί και ανοίγει το σκορ (0-1).
27′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Φάουλ του Ποζατζίδη ο Λουκίνας δε βρήκε την μπάλα και δεν πρόλαβε ούτε ο Κωστίκος με προβολή να σκοράρει.
32′ Ο Καλογεράκης βγαίνει και διώχνει έγκαιρα προ του Λουκίνα.
34′ ΓΚΟΛ: Ο Μπουτσάκης συνεργάστηκε με τον Ροβιθη, που του γύρισε ξανά την μπάλα για να κάνει με προβολή μέσα από την περιοχή το 0-2.
39′ Σουτ του Προβυδάκη από πλάγια θέση άουτ.
41′ Φάουλ του Ποζατζίδη άουτ.
49′ Ατομική ενέργεια του Εφορντ και σουτ ο Μαντζάρης αποκρούει.
54′ Φάουλ του Ποζατζίδη προβολή του Λουκίνα άουτ.
58′ ΓΚΟΛ: Ο Σμυρλάκης κλέβει την μπάλα από τον Τσέλιο, ο Λεϊρία προχωράει μέχρι έξω από την περιοχή και με σουτ μειώνει σε 1-2.
64′ ΓΚΟΛ: Γύρισμα Εφορντ σουτ του Μπουρσέλη ο Μαντζάρης αποκρούει και από κόντρα στον Τσαμούρη η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα (1-3).
74′ Σέντρα του Λεϊρία σουτ του Λουκίνα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Καλογεράκης.
88′ Κόρνερ από τον Ποζατζίδη κεφαλιά του Πουρζιτίδη αποκρούει ο Καλογεράκης.
90+2′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Μπουρσέλη, σουτ στην κίνηση του Εφορντ και 1-4.
90+3′ ΓΚΟΛ: Με τη λήξη του αγώνα από ατομική ενέργεια και σέντρα του Ουές ο Λουκίνας με κεφαλιά μειώνει σε 2-4.

Διαιτητής: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά) – Δέτση (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)
Κίτρινες κάρτες: Εφορντ (6′), Σμυρλάκης (11′), Ρεβυθόπουλος (31′),

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (62′ Παπαδόπουλος), Νιαυραδάκης (71′ Πουρζιτίδης), Ποζατζίδης, Σμυρλάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κωστίκος (46′ Ουές), Λεϊρία, Λουκίνας.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης (69′ Κοιλιάρας), Μποτέ, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μπρους, Τσέλιος (62′ Μπουρσέλης), Μπουτσάκης (79′ λ.τρ. Πέιος), Εφορντ, Ροβίθης, Μπαράτα