Με τέτοιες εμφανίσεις όπως του Σαββάτου απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων μπορεί σύντομα να ξαναγίνει η ομάδα του παρελθόντος.

Παρά την ήττα με 10-6 το συγκρότημα του Μάκη Βολτυράκη κέρδισε τις εντυπώσεις και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω της καθυστερημένης άφιξης της αποστολής του Ολυμπιακού στα Χανιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-4 αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αφού ο ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES ακολουθούσε στο σκορ, με το ημίχρονο να ολολκηρώνεται με 4-6.

Η… ισορροπία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι ξανά 2-2 και το παιχνίδι να παραμένει αμφίροπο.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να «καθαρίσουν» την νίκη με τελικό σκορ 10-6.

Σχεδόν γεμάτη ήταν η κερκίδα του κολυμβητηρίου Χανίων, με τον κόσμο του Ολυμπιακού, πέρα από αυτόν των γηπεδούχων, να δίνει δυναμικό «παρών».

Από 2 γκολ για τον Ν.Ο. Χανίων πέτυχαν Ντούλος και Δερμιτζάκης, ενώ ένα πρόσθεσαν οι Σολανάκης και Αυγουστιανάκης.

Για τους Πειραιώτες από 2 τέρματα σημείωσαν οι Κόλιανιν, Κολόμβος, Μάζης και από ένα οι Φουντούλης, Μπλάνης, Μουρίκης και Σχίζας.