Ο ΟΑ Χανίων συνεχίζει να βρίσκεται στο “στόχαστρο” των διαιτητών στην Α1 Γυναικών και εξαίρεση δεν αποτέλεσε ούτε ο αγώνας με τον Σπόρτιγκ (75-83).

Η ομάδα από την Αθήνα με προστασία από τη διαιτησία που θα ζήλευαν και μεγάλες ομάδες μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (47-41) και να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές στο 3ο δεκάλεπτο, σουτάροντας στο πρώτο ημίχρονο 25 βολές! Τα φάουλ ήταν 17 εις βάρος του ΟΑΧ και 6 για τον Σπόρτιγκ στο διάστημα αυτό, ενώ προς το τέλος του αγώνα οι διαιτητές αφού είχαν κάνει ό,τι μπορούσαν για να μη χαθεί η διαφορά του Σπόρτιγκ έδωσαν συνεχόμενα φάουλ εις βάρος του για να ισορροπήσουν κάπως τους αριθμούς των φάουλ.

Είναι ενδεικτικό ότι μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΟΑΧ είχε μπόνους βολών και αυτό στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητές: Παυλόπουλος – Αποστολίδης – Ιορδ. Ορφανός
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-47, 59-68, 75-83

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Μπιν 13 (9ρ., 9 ασ.), Θεοδοσουλάκη 5 (1), Αγγ. Βιντσιλαίου 13, Ψυχογιού 7 (1) , Λίτσι 7 (1), Παπαδάκη, Δασκουλίδου 2, Στ. Βιντσιλαίου 8, Ντράμοντ 8 (2), Μπουθ 12.

Σπόρτιγκ (Θάνος Σόφτσης): Κοίλια, Τζάκσον, Γούναρη 20, Σαλιάι 7 (2τρ., 8 ασ.), Ιωαννίδου 6 (1), Ανωγειανάκη, Φλώρου, Κουγιανού, Ρέιμερ 28, Κοστοβιτς 22 (10 ριμπ.)