Μία εξαιρετική επίδοση κατάφερε να σημειώσει στους Χειμερινούς αγώνες τεχνικής κολύμβησης, στη Λάρισα, η Χριστιάνα Σκυλουράκη.

Η νεαρή πρωταθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων, με χρόνο 3:09.41, που παράλληλα σημαίνει και διπλή πρόκριση για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών (3-9 Ιουλίου, Τομσκ Ρωσίας) και για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων-νεανίδων (26 Ιουλίου-1 Αυγούστου, Λιλιάνο Ιταλίας).

Η ενημέρωση του ΝΟΧ έχει ως εξής:

Η εξαιρετική επίδοση από την Χριστιάνα (Χριστίνα Ιωάννα) Σκυλουράκη στο αγώνισμα των 400μ. υποβρύχιο ξεχωρίζει για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων και γενικότερα στη διοργάνωση των Πανελλήνιων Χειμερινών αγώνων τεχνικής κολύμβησης που συνεχίστηκαν το Σάββατο στο κολυμβητήριο Λάρισας.

Η νεαρή πρωταθλήτρια, κατάφερε να σημειώσει μια εξαιρετική επίδοση, με χρόνο 3:09.41, που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία της (νεανίδων), ωστόσο το ακόμα πιο σημαντικό είναι ότι της χάρισε διπλή πρόκριση τόσο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών γυναικών που θα διεξαχθεί 3-9 Ιουλίου στο Τομσκ της Ρωσίας, όσο και για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων νεανίδων, που θ’ ακολουθήσει 26 Ιουλίου-1 Αυγούστου στην πόλη Λιλιάνο της Ιταλίας.

Η επίδοση της Σκυλουράκη επιβεβαιώνει για μια ακόμα φορά το τεράστιο ταλέντο της, αλλά και το γεγονός ότι είναι μια εξαιρετική αθλήτρια.

Από ‘κει και πέρα, οι επιδόσεις για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων συνεχίστηκαν με ακόμα μεγαλύτερη ένταση στη δεύτερη μέρα των αγώνων. Αυτή τη φορά, ο απολογισμός για τους αθλητές του Ηλία Καλαμαρίδη έφτασε τα 24 μετάλλια (9 χρυσά, 8 ασημένια, 7 χάλκινα), όποτε συνολικά η συγκομιδή τους ανέρχεται ήδη στα 34 κι ενώ αναμένεται η τρίτη και τελευταία ημέρα, που θ’ ακολουθήσει την Κυριακή.

Ακολουθούν οι επιδόσεις για τους αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Χανίων.

Χρυσά μετάλλια

• Τσουρουνάκης Αντώνης 400μ. επιφάνειας ανδρών 03:06.62
• Χίνος Ιάσων 400μ. επιφάνειας εφήβων 03:16.03
• Ρημαντωνάκης Κωνσταντίνος100μ. Υ/Β παμπαίδων Α 00:45.83
• Λιόλιος Ιωάννης 200μ. επιφάνειας προαγ-αγόρια 02:06.70
• Σκυλουράκη Χριστίνα-Ιωάννα 400μ. επιφάνειας νεανίδων 03:28.48
• Σκυλουράκη Χριστίνα-Ιωάννα 400μ. Υ/Β νεανίδων 03:09.41
• Κογιαννάκη Κωνσταντίνα 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α 04:06.63
• Χατζηπλή Ευαγγελία 200μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Β 02:09.15
• Λιόλιος Ιωάννης, Βλοντάκη Ολγα, Μπασιά Στεφανία, Γερουλάκης Ιωάννης 4×50μ. επιφάνειας mixed προαγ-αγόρια/κορίτσια 01:44.21

Ασημένια μετάλλια

• Τσουρουνάκης Αντώνης 200μ. επιφάνειας ανδρών 01:25.36
• Τρουλλινός Νικόλαος 200μ. διπλά πέδιλα ανδρών 01:41.88
• Σκυλουράκης Εμμανουήλ 100μ. Υ/Β παμπαίδων Α 00:52.19
• Περάκη Φανή Κυριακή 400μ. διπλά πέδιλα νεανίδων 04:05.26
• Μπαλολάκη Μιχαέλα 400μ. Υ/Β κορασίδων 04:08.48
• Χατζηπλή Ευαγγελία 200μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 01:51.92
• Χατζηπλή Ευαγγελία 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 04:05.26
• Λιόλιος Ιωάννης Γερουλάκη Δέσποινα, Βλοντάκη Ολγα, Γερουλάκης Ιωάννης 4×100μ. επιφάνειας mixed προαγ-αγόρια/κορίτσια 04:30.35

Χάλκινα μετάλλια

• Κελαϊδής Ανδρέας 100μ. Υ/Β εφήβων 00:37.33
• Λεδάκης Κωνσταντίνος 400μ. Υ/Β εφήβων 03:43.76
• Γκεσούλης ∆ημήτριος 400μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 04:04.85
• Σκυλουράκη Χριστίνα-Ιωάννα 100μ. Υ/Β νεανίδων 00:41.41
• Χατζηδάκη Ελευθερία 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 04:19.66
• Κογιαννάκη Κωνσταντίνα 100μ. Υ/Β κορασίδων παγκορασίδων Α 00:55.93
• Δημουλιός Αθανασίος, Κατερινάκη Αικατερίνη, Σκυλουράκη Χριστίνα-Ιωάννα, Τρουλλινός Νικόλαος 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed ανδρών/γυναικών 03:14.43

4η θέση

• Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ 200μ. επιφάνειας εφήβων 01:33.80
• Καπής Ευτύχιος 400μ. Υ/Β παίδων 04:03.93
• Σκυλουράκης Εμμανουήλ 400μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 04:13.13
• Περάκη Γεωργία 200μ. διπλά πέδιλα κορασίδων 01:58.02
• Καντιάνη Ραφαέλα 400μ. Υ/Β κορασίδων 04:18.59
• Χατζηδάκη Ελευθερία 200μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 02:03.04
• Περάκη Φανή Κυριακή, Ρημαντωνάκης Ιωάννης, Ματζοράκη Καλλιόπη, Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed εφήβων/νεανίδων 03:24.20

5η θέση

• Τρουλλινός Νικόλαος 400μ. διπλά πέδιλα ανδρών 03:44.47
• Χίνος Παντελεήμων 200μ. επιφάνειας εφήβων 01:33.88
• Σκυλουράκης Εμμανουήλ 200μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 01:56.75
• Περάκη Φανή Κυριακή 200μ. διπλά πέδιλα νεανίδων 01:56.14
• Βαλυράκη Αικατερίνη 400μ. Υ/Β νεανίδων 03:57.50
• Περάκη Γεωργία 400μ. διπλά πέδιλα κορασίδων 04:11.32

6η θέση

• Χίνος Παντελεήμων 400μ. επιφάνειας εφήβων 03:30.68
• Καπής Ευτύχιος 100μ. Υ/Β παίδων 00:46.84
• Ναναδάκης Παύλος 400μ. επιφάνειας παμπαίδων Β 05:07.48
• Ριτζάκη Ευαγγελία 200μ. επιφάνειας γυναικών 01:41.36
• Κατερινάκη Αικατερίνη 200μ. επιφάνειας νεανίδων 01:43.05
• Μπαλολάκη Μιχαέλα 100μ. Υ/Β κορασίδων 00:49.14
• Φραντζεσκάκη Ελισάβετ 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β 04:34.42
• Βλοντάκη Ολγα 200μ. επιφάνειας προαγ-κορίτσια 02:14.40

7η θέση

• Γκεσούλης ∆ημήτριος 200μ. επιφάνειας παμπαίδων Α 01:59.60
• Βαλυράκη Αικατερίνη 100μ. Υ/Β νεανίδων 00:46.95
• Ριτζάκη Ιωάννα 400μ. επιφάνειας κορασίδων 04:03.74
• Γερουλάκη ∆έσποινα 200μ. επιφάνειας προαγ-κορίτσια 02:15.63
• Περάκη Γεωργία, Καπής Ευτύχιος, Χαροκοπάκη Κρυσταλλένια Λιόλιος Εμμανουήλ 4×100μ. διπλά πέδιλα mixed παίδων/κορασίδων 03:41.24

8η θέση

• Λεδάκης Κωνσταντίνος 100μ. Υ/Β εφήβων 00:42.39
• Λιόλιος Εμμανουήλ 200μ. επιφάνειας παίδων 01:45.50
• Ανδριανός Ιωάννης 100μ. Υ/Β παίδων 00:49.17
• Καυκαλάκη Ειρήνη 100μ. Υ/Β κορασίδων 00:50.05
• Παπαδοπούλου Μαρία Αννα 400μ. επιφάνειας παγκορασίδων 04:27.53

9η θέση

• Χατζηδάκης Βασίλειος 200μ. επιφάνειας εφήβων 01:37.64
• Ματζοράκη Καλλιόπη 200μ. επιφάνειας νεανίδων 01:45.14
• Ρημαντωνάκης Ιωάννης 200μ. διπλά πέδιλα εφήβων 01:49.05
• Γερουλάκης Ιωάννης 200μ. επιφάνειας προαγ-αγόρια 02:29.82
• Καντιάνη Ραφαέλα 100μ. Υ/Β κορασίδων 00:50.42
• Μπασιά Στεφανία 200μ. επιφάνειας προαγ-κορίτσια 02:19.15

10η θέση

• Ρημαντωνάκης Ιωάννης 400μ. διπλά πέδιλα εφήβων 03:59.02
• Λιόλιος Εμμανουήλ 400μ. επιφάνειας παίδων 03:51.76
• Ναναδάκης Παύλος 200μ. επιφάνειας παμπαίδων Β 02:25.63
• Ριτζάκη Ιωάννα 200μ. επιφάνειας κορασίδων 01:53.62

11η θέση

• Χίνος Κυριάκος 200μ. επιφάνειας προαγ-αγόρια 02:39.65
• Μποτωνάκη Αννα 400μ. επιφάνειας κορασίδων 04:10.73

12η θέση

• Καρτσωνάκης Βασίλειος 200μ. διπλά πέδιλα εφήβων 01:49.73
• Παπαδοπούλου Μαρία Αννα 200μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α 02:08.07

13η θέση

• Μπαδιερίτη Νίκη 200μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Β 02:25.91

14η θέση

• Ρινακάκης Μάριος Στέργιος 200μ. επιφάνειας εφήβων 01:42.57
• Σόρκος Κίμων Ιωάννης 400μ. επιφάνειας παίδων 03:58.60
• Ναναδάκη Ειρήνη 400μ. επιφάνειας κορασίδων 04:17.38

15η θέση

• Ανδριανός Ιωάννης 200μ. επιφάνειας παίδων 01:52.23

16η θέση

• Καρτσωνάκης Βασίλειος 400μ. διπλά πέδιλα εφήβων 04:07.29
• Χαροκοπάκη Κρυσταλλένια 200μ. διπλά πέδιλα κορασίδων 02:08.53

19η θέση

• Μποτωνάκη Αννα 200μ. επιφάνειας κορασίδων 01:57.74

22η θέση

• Ανδρεάδη Ιφιγένεια 200μ. διπλά πέδιλα νεανίδων 02:14.35
• Ναναδάκη Ειρήνη 200μ. επιφάνειας κορασίδων 01:59.79

23η θέση

• Βροντάκη Ηλιάνα 200μ. επιφάνειας κορασίδων 02:01.54

34η θέση

• Χατζηπλή Αθηνά 200μ. διπλά πέδιλα κορασίδων 02:36.83