Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στα Χανιά το πανελλήνιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών/γυναικών.

Συνδιοργανωτές ήταν η Ε.Φ.Ο.Επ.Α., η Περιφέρεια Κρήτης/Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, ο Δήμος Χανίων και ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων.

Πρωταθλητής Ελλάδας στους άνδρες αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Παναθηναϊκός) και στις γυναίκες η Γεωργία Ζαβιτσάνου (ΑΕΚ).

Για τον Αγγελάκη ήταν ο 1ος τίτλος της καριέρας του, ενώ για τη Ζαβιτσάνου ο δεύτερος.

Στο διπλό ανδρών το χρυσό κατέκτησαν τα αδέρφια Γιώργος και Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος του Παναθηναϊκού και στο διπλό γυναικών παρέμειναν ξανά στην κορυφή η Κατερίνα Τόλιου και η Κωνσταντίνα Παρίδη από τον Δ.Α.Ο. Ταύρου και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα. 

Συνολικά 55 συμμετοχές υπήρξαν στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο κλειστό Κλαδισού και ήταν αφιερωμένο και φέτος στη μνήμη του Δάμωνα Δαμιανίδη, επί σειρά ετών μέλους της διοίκησης της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και εφόρου του Πέρα Αθηνών.
Στο βάθρο ανέβηκαν οι αθλητές του ΟΑΧ Νίκος Αντωνιάδης (3ος στο απλό ανδρών, 2ος στο διπλό ανδρών μαζί με τον Παπαδημητρίου από τα Ταταύλα) και Αντώνης Μαλινάκης (3ος στο διπλό μαζί με Δαμιανή του Πέρα Αθηνών).

Αναλυτικά οι νικητές και οι νικήτριες σε κάθε αγώνισμα:

ΑΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ:
1.Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Παναθηναϊκός)
2.Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός)
3.Νίκος Αντωνιάδης (Ο.Α. Χανίων)
-.Δημήτρης Παπαδημητρίου (Α.Ο. Ταταύλα)

ΑΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1.Γεωργία Ζαβιτσάνου (AEK)
2.Χριστίνα Φίλη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
3.Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)
-.Κωνσταντίνα Παρίδη (Ολυμπιακός)

ΔΙΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ:
1.Γιώργος Κωνσταντινόπουλος/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός)
2.Νίκος Αντωνιάδης/Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ο.Α. Χανίων/Α.Ο. Ταταύλα)
3.Στράτος Δαμιανής/Αντώνης Μαλινάκης (Πέρα Αθηνών/Ο.Α. Χανίων)
-.Τάσος Ρηνιώτης/Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός)

ΔΙΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1.Κατερίνα Τόλιου/Κωνσταντίνα Παρίδη (Δ.Α.Ο. Ταύρου/Ολυμπιακός)
2.Ιωάννα Γερασιμάτου/Γεωργία Ζαβιτσάνου (Παναθηναϊκός/ΑΕΚ)
3.Μαρία Χριστοφοράκη/Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός)
-.Δήμητρα Τσεκούρα/Όλγα Γεωργοπούλου (Φοίνικας Πειραιά/Πέρα Αθηνών)

Τα αποτελέσματα από τα προημιτελικά έως το τέλος σε όλα τα αγωνίσματα:

ΑΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ:
Προημιτελικοί:
Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Γιώργος Σταματούρος                        4-0
Νίκος Αντωνιάδης-Γιώργος Κωνσταντινόπουλος                        4-3
Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Τάσος Ρηνιώτης                   4-1
Ιάσονας Κορδούτης-Δημήτρης Παπαδημητρίου                         2-4
Ημιτελικοί:
Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Νίκος Αντωνιάδης                            4-3
Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Δημήτρης Παπαδημητρίου     4-0
Τελικός:
Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος      4-1

ΑΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
Προημιτελικοί:
Κατερίνα Τόλιου-Γεωργία Ζαβιτσάνου        3-4
Χρυσή Φωτιάδου-Αλίκη Κιούφη                 4-3
Χριστίνα Φίλη-Ελισάβετ Τέρπου                4-3
Κωνσταντίνα Παρίδη-Ελένη Γεωργιάδου     4-0
Ημιτελικοί:
Γεωργία Ζαβιτσάνου-Χρυσή Φωτιάδου       4-2
Χριστίνα Φίλη-Κωνσταντίνα Παρίδη           4-2
Τελικός:
Γεωργία Ζαβιτσάνου-Χριστίνα Φίλη           4-3

ΔΙΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ:
Προημιτελικοί:
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Δημήτρης Κορδούτης/Ιάσονας Κορδούτης     3-0
Στράτος Δαμιανής/Αντώνης Μαλινάκης-Κωνσταντίνος Λυκοστράτης/Δημήτρης Στάμου3-1
Νίκος Αντωνιάδης/Δημήτρης Παπαδημητρίου-Αλέξανδρος Μαδέσης/Ιάκωβος Αϊβατίδης3-0
Τάσος Ρηνιώτης/Γιώργος Σταματούρος-Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης/Ζήσης Δουκέρης 3-0
Ημιτελικοί:
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Στράτος Δαμιανής/Αντώνης Μαλινάκης          3-1
Νίκος Αντωνιάδης/Δημήτρης Παπαδημητρίου-Τάσος Ρηνιώτης/Γιώργος Σταματούρος    3-0
Τελικός:
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Νίκος Αντωνιάδης/Δημήτρης Παπαδημητρίου         3-1

ΔΙΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
Προημιτελικοί:
Κατερίνα Τόλιου/Κωνσταντίνα Παρίδη-Μαλαματένια Παπαδημητρίου/Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου3-1
Δήμητρα Τσεκούρα/Όλγα Γεωργοπούλου-Κορίνα Κουλιούρη/Κωνσταντίνα Παντερή     3-0
Ιωάννα Γερασιμάτου/Γεωργία Ζαβιτσάνου-Ελένη Σοφρά/Χρυσή Φωτιάδου        3-0
Μαρία Χριστοφοράκη/Ελισάβετ Τέρπου-Μαρία Καλογιάννη/Θάλεια Κορδούτη    3-1
Ημιτελικοί:
Κατερίνα Τόλιου/Κωνσταντίνα Παρίδη-Δήμητρα Τσεκούρα/Όλγα Γεωργοπούλου          3-1
Ιωάννα Γερασιμάτου/Γεωργία Ζαβιτσάνου-Μαρία Χριστοφοράκη/Ελισάβετ Τέρπου       3-2
Τελικός:
Κατερίνα Τόλιου/Κωνσταντίνα Παρίδη-Ιωάννα Γερασιμάτου/Γεωργία Ζαβιτσάνου 3-2