Πλώρη για μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης έβαλαν οι παίδες του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. 

Με τέσσερις επιβλητικές νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια οι νεαροί πολίστες του Μάνθου Βουλγαράκη πήραν με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση για τα τελικά του πρωταθλήματος. 

Ο ΝΟΧ επιβλήθηκε της Ηλιούπολης με 23-6, του Νηρέα Γέρακα με 20-8, του Νηρέα Χαλανδρίου με 24-3 και της Γλυφάδας με 18-7.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα για το Ναυτικό Ομιλο είναι τα εξής:

• Ν.Ο. Χανίων-Ηλιούπολη 23-6
Τα 8λεπτα: 8-1, 5-2, 7-1, 3-2
ΝΟΧ (Μάνθος Βουλγαράκης): Αρετάκης, Γιασαφάκης, Κανδανολέων 4, Κουνδουράκης, Κρασάκης, Μητράκης 2, Μουρτζάκης, Μπαουράκης, Μπουρίκας 3, Νικηφοράκης 1, Νικολαΐδης 4, Παπαμανωλιουδάκης 6, Πολέντας, Σαμαράς, Σπάχιτς 2, Φαντριδάκης, Χειλουδάκης 1

• Νηρέας Γέρακα-Ν.Ο. Χανίων 8-20
Τα 8λεπτα: 0-6, 1-4, 3-5, 4-5
ΝΟΧ (Μάνθος Βουλγαράκης): Αρετάκης, Γιασαφάκης 2, Κανδανολέων 7, Κουνδουράκης, Κρασάκης, Μητράκης 1, Μουρτζάκης, Μπαουράκης 1, Μπουρίκας, Νικηφοράκης, Νικολαΐδης 3, Παπαμανωλιουδάκης 1, Πολέντας, Σαμαράς, Σπάχιτς 2, Φαντριδάκης, Χειλουδάκης 3

• Ν.Ο. Χανίων-Νηρέας Χαλανδρίου 24-3
Τα 8λεπτα: 1-3, 10-0, 4-0, 9-0
ΝΟΧ (Μάνθος Βουλγαράκης): Αρετάκης 1, Γιασαφάκης, Κανδανολέων 4, Κουνδουράκης 1, Κρασάκης, Μητράκης, Μουρτζάκης, Μπαουράκης 1, Μπουρίκας 1, Νικηφοράκης 1, Νικολαΐδης 3, Παπαμανωλιουδάκης 3, Πολέντας, Σαμαράς 1, Σπάχιτς 3, Φαντριδάκης 2, Χειλουδάκης 3

• Γλυφάδα-Ν.Ο. Χανίων 7-18
Τα 8λεπτα: 0-8, 2-3, 2-6, 3-1
ΝΟΧ (Μάνθος Βουλγαράκης): Αρετάκης, Γιασαφάκης 1, Κανδανολέων 2, Κουνδουράκης, Κρασάκης, Μητράκης, Μουρτζάκης, Μπαουράκης, Μπουρίκας 1, Νικηφοράκης, Νικολαΐδης 5, Παπαμανωλιουδάκης 3, Πολέντας, Σαμαράς, Σπάχιτς 2, Φαντριδάκης 2, Χειλουδάκης 2

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

Τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια υπέστησαν οι νέοι άνδρες του ΝΟΧ που πάντως απείλησαν με απώλεια βαθμών τον πρωταθλητή Ολυμπιακό. 

Τα αποτελέσματα των αγώνων ήταν τα εξής:

1η αγωνιστική
• Ολυμπιακός-Π. Φάληρο 10-7
• Γλυφάδα-ΟΥΚ Βόλου 12-7

2η αγωνιστική
• Ν.Ο. Χανίων-Γλυφάδα 3-5

Τα 8λεπτα: 0-1, 1-1, 2-1, 0-2

ΝΟΧ (Μανούσος Βιζυράκης): Κανδανολέων, Καπής, Κουτρουλάκης Νικ., Κουτρουλάκης Σταμ., Λουβιτάκης, Μανιουδάκης 1, Μπουρίκας, Νικολαΐδης, Παπαμανωλιουδάκης 1, Πετράκης, Πρωιμάκης, Σπάχιτς 1, Τριποδάκης, Τσιστράκης.

• ΟΥΚ Βόλου-Ολυμπιακός 9-15

3η αγωνιστική
• Ολυμπιακός-Ν.Ο. Χανίων 8-7

Τα 8λεπτα: 0-2, 3-2, 1-0, 4-3

ΝΟΧ (Μανούσος Βιζυράκης): Κανδανολέων 3, Καπής, Κουτρουλάκης Νικ., Κουτρουλάκης Σταμ., Λουβιτάκης 1, Μανιουδάκης, Μπουρίκας, Νικολαΐδης 1, Παπαμανωλιουδάκης, Πετράκης, Πρωιμάκης, Σπάχιτς 1, Τριποδάκης, Τσιστράκης 1

• Π. Φάληρο-ΟΥΚ Βόλου 12-7

4η αγωνιστική
• Ν.Ο. Χανίων-Π. Φάληρο 6-12

Τα 8λεπτα: 3-2, 0-5, 0-4, 3-1

ΝΟΧ (Μανούσος Βιζυράκης): Κανδανολέων, Καπής, Κουτρουλάκης Νικ., Κουτρουλάκης Σταμ., Λουβιτάκης 1, Μανιουδάκης 3, Μπουρίκας, Νικολαΐδης, Παπαμανωλιουδάκης, Πετράκης, Πρωιμάκης, Σπάχιτς, Τριποδάκης 1, Τσιστράκης 1

• Γλυφάδα-Ολυμπιακός 7-13

5η αγωνιστική
• ΟΥΚ Βόλου-Ν.Ο. Χανίων 12-8

Τα 8λεπτα: 2-4, 4-2, 2-2, 4-0
ΝΟΧ (Μανούσος Βιζυράκης): Κανδανολέων, Καπής, Κουτρουλάκης Νικ., Κουτρουλάκης Σταμ., Λουβιτάκης 2, Μανιουδάκης 4, Μπουρίκας, Νικολαΐδης 1, Παπαμανωλιουδάκης, Πετράκης 1, Πρωιμάκης, Σπάχιτς, Τριποδάκης, Τσιστράκης.

• Π. Φάληρο-Γλυφάδα 10-2

Τελική βαθμολογία
1. Ολυμπιακός 12 (46-30)
2. Π. Φάληρο 9 (41-25)
3. Γλυφάδα 6 (16-33)
4. ΟΥΚ Βόλου 3 (35-47)
5 Ν.Ο. Χανίων 0 (24-37)

Αγώνες κατάταξης
• (Ημιτελικός): Ολυμπιακός-Χίος 9-8
• (Ημιτελικός): Π. Φάληρο-Βουλιαγμένη 4-8
• (Θέσεις 5-6): Γλυφάδα-ΠΑΟΚ 7-15
• (Θέσεις 7-8): ΟΥΚ Βόλου-Παναθηναϊκός 5-9
• (Μικρός τελικός): Χίος-Π. Φάληρο 10-8
• (Τελικός): Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 9-5

Η τελική κατάταξη
1. Ολυμπιακός
2. Βουλιαγμένη
3. Χίος
4. Παλαιό Φάληρο
5. ΠΑΟΚ
6. Γλυφάδα
7. Παναθηναϊκός
8. ΟΥΚ Βόλου

ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΟΧ

Η ενημέρωση του ΝΟΧ για το εσωτερικό πρωτάθλημα έχει ως εξής:

Για μια ακόμα χρονιά, τα δύο μικρότερα ηλικιακά τμήματα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων είχαν την ευκαιρία να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους με το παραδοσιακό, εσωτερικό τουρνουά που διεξήχθη στο κολυμβητήριο Χανίων.
Δεκάδες παιδιά συγκρότησαν ομάδες, τα οποία χωρίστηκαν σε δύο κατηγορίες ανάλογα με την ηλικία τους. Τον έναν όμιλο συγκρότησαν οι μίνι παίδες και τον άλλο, το προγωνιστικό τμήμα ή αλλιώς τα προ-μίνι. Συνολικά πήραν μέρος οκτώ ομάδες, με όλα τα παιδιά να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Οι μάχες ήταν εντυπωσιακές, το κλίμα εξαιρετικό κι έτσι το τουρνουά επιβεβαίωσε και φέτος το μεγάλο ενδιαφέρον που παρουσιάζει. Πλέον, το ραντεβού δίνεται για του χρόνου!
Να σημειωθεί ότι σημαντικότατη ήταν η συνδρομή από το σύλλογο γονέων πόλο του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, οι οποίοι εκτός των άλλων προσέφεραν κέρασμα στα παιδιά.
Ακολουθούν τα αποτελέσματα.
ΟΜΙΛΟΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ
Μικρός τελικός: Ξιφίες-Σμέρνες 5-5 (στα πέναλτι κέρδισαν οι Σμέρνες)
Τελικός: Σκυλόψαρα-Μονομάχοι 8-8 (στα πέναλτι κέρδισαν οι Μονομάχοι)
Τελική κατάταξη
1. Μονομάχοι
2. Σκυλόψαρα
3. Σμέρνες
4. Ξιφίες
Τα ρόστερ
Μονομάχοι: Γράσσος, Ζουζούνης, Κατσουλάκης, Λαμπαθάκης, Λιονάκης, Παναγιωτάκης, Χαρκιωλάκης
Σκυλόψαρα: Γεωρβασάκης, Ζαφειράκης, Καβρουδάκης, Κοκογιαννάκης, Μαραγκουδάκης, Μαστορακάκης, Ξυφανταράκης
Σμέρνες: Κριάρης, Μπενεβίδης, Νικολακάκης, Πρωιμάκης, Ριζωνάκης, Σκουνάκης
Ξιφίες: Βαρουξής, Γρηγοράκης, Δραμηλαράκης, Κρασαδάκης, Ταταρίδης, Τζανακάκης, Χειλουδάκης
Τερματοφύλακες: Εργαζάκης, Μπιτζανάκης, Σάχου
ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ (ΠΡΟ-ΜΙΝΙ)
Μικρός τελικός: Ξιφίες-Πιράνχας 2-4
Τελικός: Καρχαρίες-Σκυλόψαρα 5-5 (στα πέναλτι κέρδισαν τα Σκυλόψαρα)
Τελική κατάταξη
1. Σκυλόψαρα
2. Καρχαρίες
3. Πιράνχας
4. Ξιφίες
Τα ρόστερ
Καρχαρίες: Βουλγαράκης, Βυζιράκης, Δασκαλάκης, Κοντογεώργος, Κουναλάκης, Μπουζάκης, Σπανουδάκης, Τζογανίδης.
Πιράνχας: Βίγλης, Ηλιάκης, Καυκαλάκης, Κοκολινάκης, Κουμαδωράκης, Τσίτρας Αντ., Χαρκιωλάκης, Χατζάκης
Σκυλόψαρα: Αρζίδης, Κλωθάκης, Λαϊνάκης, Ματσούκας, Νικολακάκης, Ξανθουδάκης, Σταυρακάρας Μιχ., Τσίτρας Γεωργ., Φραγκιουδάκης
Ξιφίες: Γαλανάκης, Κυριακογιαννάκης, Λουβητάκης, Μουζουράκης, Μπότσαρης, Σκιαδόπουλος, Σταυρακάρας Στ., Σταφυλλαράκης, Τραμπακόπουλος