Τα κορίτσια του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων έκανε ονειρικό ξεκίνημα στη σεζόν, νικώντας σε “νεκρό” χρόνο για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου την Ελευθερία Μοσχάτου (59-57).

Στο κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι που έγινε στον Κλαδισό ο ΟΑΧ με τον Γιώργο Ρουμπελάκη να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο κατάφεραν να επικρατήσουν μίας ιδιαίτερα ενισχυμένης ομάδας που έχει και φέτος υψηλές βλέψεις.

Ο ΟΑΧ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ – νωρίς – με 12 πόντους (22-34) αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο με 10 (33-43 και 37-47) κατάφερε με “buzzer beater” της Θεοδώρου να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Ντράμοντ με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τα Χανιά (54-51), αλλά “ισοφάρισε” η ομάδα από το Μοσχάτο με Μότλεϊ (δίποντο) και Καμπουράκη (βολή). Με 3/4 βολές της Αυτζή ο ΟΑΧ έπαιρνε προβάδισμα τριών πόντων, αλλά η Γιοβάνοβιτς στα 21’’ πριν από το τέλος ισοφάρισε με τρίποντο. Τελικά με δύσκολη προσπάθεια στο τέλος η Θεοδώρου μπόρεσε να ευστοχήσει και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα των Χανίων.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 29-35, 49-49, 59-57

ΟΑΧ (Γιώργος Ρουμπελάκης): Τζουγκράκη 3 (1), Αυτζή 10 (4 ασ.), Θεοδώρου 2, Ψυχογιού 10 (2), Σκοτ 16 (11 ριμπ.), Παπαδάκη 2, Λίτσι 2, Ντράμοντ 5 (1), Μπουθ 9 (8 ριμπ.).

Ελευθερία Μοσχάτου (Κατερίνα Χατζηδάκη): Τσέρου 3, Καμπουράκη 7, Μίχου 2, Σταμάτη 2, Εϊβερυ 4 (1), Κοσμά 3 (1), Μότλεϊ 10, Γιόργκενσεν 8 (11 ριμπ.), Γιοβάνοβιτς 18 (2)