Τις μεγάλες δυνατότητες που έχει στην παρθενική παρουσία του στη Β’ Εθνική ξεδίπλωσε απέναντι στη Μεγαρίδα ο ΑΟΚ Χανιά, που “λύγισε” στην παράταση με 78-71.

Η χανιώτικη ομάδα με τον Νίκο Χουχούμη σε τρομερή μέρα (29 πόντους) απείλησε με ήττα ένα από τα μεγάλα φαβορί – βάσει προγνωστικών στοιχηματικών εταιρειών – για τον τίτλο, αλλά στα κρίσιμα σημεία οι λάθος επιλογές δεν της επέτρεψαν να φύγει νικήτρια από τα Μέγαρα.

Ο ΑΟΚ έφτασε τη διαφορά και στους 15 πόντους (18-33), αλλά και σε κρίσιμο σημείο στους 10 (42-52), αλλά τελικά με πρωταγωνιστή τον “αειθαλή” Μάριο Μπατή η Μεγαρίδα “επέστρεψε” στο ματς και κατάφερε να το οδηγήσει στην παράταση. Στην τελευταία φάση ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε με Χουχούμη αρχικά και Γοργόνη στη συνέχεια να πάρει τη νίκη και το 40λεπτο ολοκληρώθηκε με 64-64.

Στην παράταση η Μεγαρίδα με οδηγό τον Μπατή και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια μπόρεσε να φτάσει στην επικράτηση με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-35, 44-52, 64-64 κ.α., 78-71 παρ.