Εξαιρετική παρουσία είχε η Εύα Χαζίζι του ΑΣ ΑμεΑ "Μεγαλόνησος" στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ, που διεξήχθη στο ανοικτό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Η μικρή αθλήτρια κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια, με 3 νέα πανελλήνια ρεκόρ στην κατηγορία της S2 young (15-17), σε ισάριθμα αγωνίσματα.

Για τη διάκρισή της ο προπονητής της Κώστας Νικολαντωνάκης ανέφερε τα εξής: «Η μικρή μας Εύα Χαζίζι κατάφερε 3 χρυσά μετάλλια με 3 Νέα Πανελλήνια Ρεκόρ στην κατηγορία της S2 young (15-17) σε ισάριθμα αγωνίσματα. Ο απολογισμός μας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κολύμβησης ΑμεΑ 2020 που διεξήχθη στο Ανοιχτό Κολυμβητήριο του Ο.Α.Κ.Α. σε πρωτόγνωρες συνθήκες για όλους μας λόγω Covid 19... Ελπίζω  να συνεχίσουμε να κολυμπάμε όλοι μας χωρίς απρόοπτα. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Α.Σ ΑμεΑ Μεγαλόνησος  τον πρόεδρο, το ΔΣ και τους γονείς με τους συναθλητές, που η μικρή Εύα είναι αθλήτρια, την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ για τους άρτιους αγώνες λόγω covid 19 , τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων, την πρόεδρο και το ΔΣ, προπονητές και αθλητές όλων των τμημάτων που μας διευκολύνουν στην προπόνηση, το ΔΣ του ΕΑΚ Χανίων και το προσωπικό, το γυμναστήριο Παλμός και το Αθλητικό κατάστημα Aqua Fit, τους θεραπευτές, και την υπηρεσία μου Τ.Α.Ε ΧΑΝΙΩΝ  (Διοίκηση και συνάδελφους) για την στήριξη τους  στην προσπάθειά της μικρής ΕΥΑΣ, στην κολύμβηση στα ΑμεΑ όπου ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο μου εκτός υπηρεσίας...».

Τρία πανελλήνια ρεκόρ κατέρριψε και ο επίσης αθλητής του ΑΣ ΑμεΑ "Μεγαλόνησος", Αλέξης Τσιπουράκης, στα 50μ. ελεύθερο ανδρών, στα 100μ. ύπτιο ανδρών και στα 100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S6.Συνοπτικά τα 12 ρεκόρ στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών ήταν τα εξής:

200μ. πεταλούδα S8 : Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 2:22.87

100μ. πρόσθιο SB5 : Μαρία Τσάκωνα (Σπάρτακος) 2:03.62

50μ. ελεύθερο ανδρών S11: Μιλτιάδης Κότσιρας (Πρωτοπόροι) 29.79

100μ. ελεύθερο ανδρών S11: Μιλτιάδης Κότσιρας (Πρωτοπόροι) 1:12.77

50μ. πεταλούδα ανδρών S5 : Αλέξανδρος Στυλιανός Λέργιος (Ηρόδικος) 39.77

100μ. ελεύθερο ανδρών S5 : Αλέξανδρος Στυλιανός Λέργιος (Ηρόδικος) 1:23.83

50μ. ελεύθερο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 44.24

100μ. ελεύθερο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:34.99

100μ. ύπτιο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:50.67

100μ. ύπτιο ανδρών S11 : Κωνσταντίνος Σπυράκος (Ίωνας) 2:18.51

4x100μ. ελεύθερο ανδρών S14 : Αθανάσιος Παπαγιάννης, Αλκίνοος Τσέκος, Μιχάλης Αναστασιάδης, Νικόλαος Γιαννακουλάκος (Καστελλάνοι) 5:06.42

4x100μ. ελεύθερο μεικτό S14 : Κατερίνα Τσομπανίδου, Ζήσης Καλτσογιάννης, Παναγιώτης Τσουκαλάς, Θεοδώρα Βόκα (Φίλιππος) 8:54.25

Τα 37 ρεκόρ στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες είναι τα εξής:

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:16.85

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 5:11.70

50μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:07.54

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 1:38.46

50μ. ύπτιο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 1:35.73

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 3:41.08

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 36.54

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 1:41.34

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 1:22.15

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 1:48.21

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 3:43.18

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 3:53.32

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 56.70

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:12.86

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:16.40

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 34.56

100μ. πεταλούδα ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 1:26.06

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 1:13.69

100μ. πεταλούδα ανδρών Υ15-17 S14 : Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:17.91

100μ. πρόσθιο ανδρών Υ10-14 SB7 : Μάξιμος Γάγγος (Καστελλάνοι) 4:01.91

100μ. πρόσθιο ανδρών Υ15-17 SB14 : Χρήστος Τριανταφύλλου (Πρωτοπόροι) 1:27.66

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S14 : Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 2:19.40

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S9 : Ιωάννης Θεολογίτης (Κότινος) 2:00.73

100μ. ύπτιο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:29.60

100μ. ελεύθερο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:19.76

400μ. ελεύθερο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 6:03.76

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S14 : Αθανάσιος Βουλγαράκης (Τυρταίος) 1:22.63

200μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S14 : Αθανάσιος Βουλγαράκης (Τυρταίος) 2:38.04

100μ. ύπτιο ανδρών Υ10-14 S14 : Σεφέρης Χασμπής (Ιππόκαμπος) 1:49.84

50μ. ύπτιο γυναικών Υ10-14 S4 : Νίκη Παπαδοπούλου (Ίωνας) 2:22.93

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S9 : Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 1:45.20

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S9 : Ιορδάνης Κατιρτζόγλου (Αετοί Αθήνας) 1:29.64

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S14 : Νικόλαος Παπαδόπουλος (Ιππόκαμπος) 1:32.43

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S7 : Μυρτώ Νικοπούλου (Κινητικό Εργαστήρι) 2:01.69

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S14 : Πετρούλα Σερμέτη (Κινητικό Εργαστήρι) 1:56.18

200μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S14 : Πετρούλα Σερμέτη (Κινητικό Εργαστήρι) 4:10.07

200μ. μεικτή ατομική ανδρών Υ15-17 SM14 : Δημήτρης Αράπογλου (Φίλιππος) 3:05.46