Τα Χανιά άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Εργοτέλη, δείχνοντας χαρακτήρα σε μία δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Ξάνθης (0-0).

Χωρίς να νιώσουν μεγάλη πίεση από την αντίπαλό τους τα Χανιά απέσπασαν το θετικό αποτέλεσμα, κοιτάζοντας πιο αισιόδοξα τη συνέχεια.

Μάλιστα είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 58’ με το τετ-α-τετ του Καμαρά, ενώ απείλησαν αρκετές φορές με σουτ του Κάρλος.

2′ Σουτ του Σιατραβάνη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
18′ Καλό σουτ του Κάρλος αποκρούει σε κόρνερ ο Μπέντο.
25′ Σουτ του Τάτου αρκετά έξω από την εστία.
29′ Φάουλ του Κάρλος αποκρούει σε κόρνερ ο Μπέντο.
32′ Μετά από συνεργασία με τον Μασένα το σουτ του Κάρλος καταλήγει άουτ.
36′ Σέντρα του Στάθη κεφαλιά του Σιατραβάνη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
40′ Σέντρα του Καμαρά απομάκρυνση του Τσαμούρη σουτ του Παναγιωτούδη μακριά από την εστία η μπάλα.
47′ Σωτήρια επέμβαση του Γρομητσάρη σε σουτ του Σιατραβάνη μετά από πάσα του Τάτου.
53′ Πάσα του Δημούτσου σουτ του Θ. Παπάζογλου μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
54′ Σε θέση βολής ο Κάρλος το σουτ καταλήγει άουτ.
58′ Απίστευτη ευκαιρία από πάσα του Κάρλος ο Καμαρά πλασάρει κάτω από τον Μπέντο και ο Βέρκερ διώχνει σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Κάρλος η μπάλα φτάνει στον Μασένα το γυριστό του οποίου μπλοκάρει ο Μπέντο.
60′ Σουτ του Τάτου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κουτζαβασίλης.
73′ Ο Εμπερτ προσπαθεί από πλάγια θέση να πλασάρει αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
74′ Φάουλ του Μπραμπίγια αποκρούει δύσκολα ο Μπέντο.
78′ Σουτ του Μυστακίδη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
Βοηθοί: Κουκούμης (Καβάλας) – Τσακίρης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Παρχαρίδης (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Πλέγας (24′), Δημούτσος (64′), Τσαμούρης (66′), Διαμαντόπουλος (90′),

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (78′ Κέβιν), Τζούρμαν, Θυμιάνης (90+2′ Τ. Παπάζογλου), Θ. Παπάζογλου (78′ Καπνίδης), Τάτος (71′ Βόλτερς), Σιατραβάνης (71′ Μυστακίδης), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Εμπερτ.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γρομητσάρης (82′ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας (82′ Τριανταφυλλάκος), Παναγιωτούδης, Σουντουρά, Κάρλος (65′ Μπραμπίγια), Καμαρά (74′ Βρεττός), Μασένα (82′ Διαμαντόπουλος).