Δύο μετάλλια κατέκτησαν την πρώτη ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης της Νίκαιας οι πρωταθλητές του ΝΟ Χανίων.

Η Αννα Ντουντουνάκη με εξαιρετική επίδοση (57.92) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, ενώ ο Απόστολος Παπαστάμος με χρόνο 4.15.81 κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 400μ. μικτής.

Η ενημέρωση της ΚΟΕ έχει ως εξής:

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες πρωταθλητές στην πρώτη ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης που γίνεται στην Νίκαια της Γαλλίας και το οποίο θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με την συμμετοχή 11 αθλητών και αθλητριών από την χώρα μας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 100 πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη με 57.86. Αργυρό μετάλλιο πήραν ο Απόστολος Παπαστάμος στα 400 μικτής με 4.15.81 και ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης στα 400 ελεύθερο με 3.50.82. Τρίτος, με χάλκινο μετάλλιο, τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου στα 100 ύπτιο με επίδοση 53.99.

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων στους τελικούς της πρώτης ημέρας ήταν:

400 ελεύθερο: Νεγρης 3.52.68 (1ος στον μικρό τελικό), Γεωργακόπουλος 3.56.84 (2ος στον μικρό τελικό).

50 ελεύθερο: Δράκου 25.77 (7η στον μεγάλο τελικό).

100 πεταλούδα: Ντουντουνάκη 57.86 (1η στον τελικό).

400 μικτής : Παπαστάμος 4.15.81 (2ος στον τελικό), Γκιουρτζίδης 4.24.60 (5ος στον τελικό).

100 ύπτιο : Χρήστου 53.99 (3ος στον τελικό), Μακρυγιάννης 55.97 (7ος στον τελικό) , Δράκου (4η στον τελικό) 1.02.85.

400 ελεύθερο: Εγγλεζάκης 3.50.42 (2ος στον τελικό).

Ο Άκης Οικονόμου, που μαζί με τον Κώστα Τζιλιβάκη συνοδεύουν ως προπονητές την αποστολή, τόνισε στην σελίδα της ΚΟΕ.

«Είμαστε ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις των περισσοτέρων στην πρώτη ημέρα των αγώνων. Κάποιοι ήταν σε πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό και κολύμπησαν κοντά στα ρεκόρ τους κατακτώντας και καλές θέσεις. Κάποιοι άλλοι χρειάζονται ακόμα κάποιες κούρσες για να βρουν αγωνιστικό ρυθμό μετά την απόχη επί μακρόν από τους αγώνες. Όμως όλοι έχουμε πίστη ότι αύριο (Σάββατο) θα έχουμε ακόμα καλύτερη παρουσία με καλές επιδόσεις».