Τα Χανιά έδειξαν τάσεις… αυτοχειρίας και μέσα σε ένα δίλεπτο κατάφεραν ένα “δικό τους” παιχνίδι να το χάσουν από τα Τρίκαλα με 1-2.

Η χανιώτικη ομάδα όχι μόνο κλώτσησε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή αλλά παραμένει και εκτός εξάδας.

Ο Διαμαντόπουλος με πέναλτι στο 41’ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 49’ κόπηκε με αμφισβητούμενο οφσάιντ μόνος απέναντι από τον Γιακουμή ο Σουντουρά.

Χωρίς να έχουν απειληθεί ιδιαίτερα τα Χανιά κατάφεραν να βγάλουν μόνοι τους τα… μάτια τους μέσα σε ένα δίλεπτο.

Στο 83’ από αδράνεια στην άμυνα ο Σουλιώτης με κεφαλιά από φάουλ του Παπαγεωργίου ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά ο Αλμπάνης… ανενόχλητος προχώρησε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-2.

Ο Μασένα στις καθυστερήσεις έχασε απίστευτη ευκαιρία έστω για να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

9′ Ευκαιρία για τα Τρίκαλα ο Πέλκας κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή και ο Φασίδης πλάσαρε άουτ από κοντά.
14′ Φάουλ του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Σουλιώτη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
17′ Σουτ του Παπαγεωργίου σταματά η μπάλα στο σώμα του Ζιούλη.
21′ Φάουλ του Σκόνδρα μπλοκάρει σταθερά ο Κουτζαβασίλης.
22′ Πρώτη καλή φάση για τα Χανιά, έπειτα από συνεργασία με τον Αναστασόπουλο ο Βασιλόγιαννης σουτάρει και ο Γιακουμής αποκρούει.
31′ Φάουλ του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Πέλκα ψηλά άουτ η μπάλα.
34′ Πάσα προς τα πίσω του Διαμαντόπουλου σουτ του Κάρλος η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
40′ Πέναλτι για χέρι του Σουλιώτη σε σουτ του Κάρλος.
41′ ΓΚΟΛ: Ο Διαμαντόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι για το 1-0.
49′ Κόβεται με οφσάιντ ο ερχόμενος από πίσω Σουντουρά σε εξαιρετική μπαλιά του
Κάρλος.
59′ Ατομική ενέργεια του Παναγιωτούδη και σουτ άουτ.
76′ Φάουλ του Μασένα μπλοκάρει ο Γιακουμής.
83′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Παπαγεωργίου ο Σουλιώτης με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).
84′ ΓΚΟΛ: Νέα αδράνεια στην άμυνα ο Αλμπάνης με πλασέ κάνει το 1-2.
90+4′ Απίστευτη ευκαιρία σε πλασέ του Μασένα αποκρούει ο Γιακουμής.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δασκαλάκης Α. – Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Πιαστόπουλος (5′), Ανδρέου (19′), Παναγιωτούδης (20′), Διαμαντόπουλος (25′), Σουλιώτης (40′), Κεχαγιάς (52′), Σταματής (65′), Μασένα (90+2′)

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας (88′ Βρεττός) Παναγιωτούδης, Κάρλος (66′ Μασένα), Σουντουρά (58′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης (88′ Κάσσος), Διαμαντόπουλος.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (80′ Καρούνγκα), Νιάρος, Κεχαγιάς (73′ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (64′ Αλμπάνης), Πέλκας (80′ Ντιαλόσι), Φασίδης (46′ Ευθυμίου).