Τα Χανιά αφού κλώτσησαν τόσες ευκαιρίες υπέστησαν οδυνηρή ήττα στη Φιλιππούπολη από τον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Χανιά ήταν ιδιαίτερα απειλητικά χάνοντας πολλές και καλές ευκαιρίες με τους Κάσσο (12′, 24′), Μασένα (28′) και Μπραμπίγια, Βασιλόγιαννη (38′). Νωρίτερα (14′) είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ ο Μπραμπίγια.

Οι δύο απειλητικές φάσεις προς το τέλος του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους όπου χρειάστηκε να επέμβει ο Κουτζαβασίλης ήταν ως μη γενόμενες έπειτα από υποδείξεις του α’ βοηθού Τσακίρη.

Στο δεύτερο όμως δεν είχαν την ίδια επιθετική δραστηριότητα και αντίθετα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ομπράντοβιτς στο 61’, στο οποίο δεν βρήκαν απάντηση.

Πρώτη ήττα εκτός έδρας από τις 23 Δεκεμβρίου 2019.

4′ Φάουλ του Γιάκου ψηλά άουτ.
10′ Σουτ του Μπάλλα κοντράρει σουτ στην κίνηση από τον Ομπράντοβιτς ψηλά άουτ.
12′ Μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Μασένα το σουτ του Κάσσου αποκρούει ο Αστράς.
14′ Φάουλ του Μπραμπίγια λίγο έξω από την εστία η μπάλα.
26′ Νέα ευκαιρία, σέντρα του Ρέντζα σουτ στην κίνηση του Κάσσου η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
28′ Κι άλλη χαμένη ευκαιρία από μπαλιά του Παναγιωτούδη ο Μασένα μπαίνει… σφήνα ανάμεσα στους αμυντικούς αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ.
38′ Δύο επικίνδυνες φάσεις στο ίδιο λεπτό. Σουτ του Μπραμπίγια κοντράρει και φεύγει δίπλα από την εστία (κόρνερ). Ο Μπραμπίγια εκτελεί με πάσα το κόρνερ ο Βασιλόγιαννης πατά περιοχή και σουτάρει αλλά ο Αστράς αποκρούει.
57′ Γύρισμα του Ομπράντοβιτς ο Σωτηράκος διώχνει προ του Λίταινα.
61′ ΓΚΟΛ: Για τον Απόλλωνα Λάρισας από σέντρα του Σκούπρα ο Γιάκος δεν μπόρεσε και ο Ομπράντοβιτς με πλασέ σκοράρει (1-0).
67′ Σέντρα του Βρεττού σουτ του Κάσσου άουτ.
70′ Σουτ του Βρεττού άουτ.
74′ Σουτ του Μπαλογιάννη αρκετά έξω από την εστία.
80′ Μεγάλη ευκαιρία από έμμεσο και σουτ του Κάσσου ο Γκόλιας διώχνει και στη συνέχεια το γκολ του Διαμαντόπουλου ακυρώνεται ως οφσάιντ.
86′ Σέντρα του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Κάσσου και γυριστό του Σουντουρά μπλοκάρει ο Αστράς.
90′ Σέντρα του Σωτηράκου κεφαλιά του Σουντουρά μπλοκάρει ο Αστράς.
90+6′ Σέντρα του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Σουντουρά άουτ.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Τσακίρης (Δράμας) – Κουφός (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: Μπραμπίγια (53′), Μασένα (58′)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Μπάλλας (46′ Σέχου), Μπάμπης, Ντα Κάμπο (71′ Μπαλογιάννης), Γιάκος, Γκουντρουμπής (57′ Λίταινας), Ομπράντοβιτς (84′ Νύκταρης).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (77′ Σουντουρά), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Γκίνο (69′ Καρτσαμπάς), Παναγιωτούδης, Μπραμπίγια (65′ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Μασένα (65′ Διαμαντόπουλος).