Ο Εργοτέλης ηττήθηκε στο ντέρμπι από τον Λεβαδειακό με 1-0, παραμένοντας όμως στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 26’ με τον πρώην παίκτη του Πλατανιά Μιγκέλ Μπιανκόνι να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα και με σουτ, που κόντραρε και στον Μπάτζιο, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 30’.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας) – Φαλτάκας (Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Δημόπουλος, Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας (67′ Κονέ), Μεχία, Νίλι (56′ Παναγιώτου), Πολέτο (87′ Τζημόπουλος), Συμελίδης (67′ Μαρίνος), Μιγκέλ.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (82′ Πατρινός), Νεράλ (46′ Κατσούρι), Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος, Αμπντουλαχί (46′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (66′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (66′ Κωστανάσιος), Κόνραντ.

ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΙΩΝΙΚΟΥ

Η “μάχη” της κορυφής αλλά και της εξάδας απέκτησαν νέο ενδιαφέρον έπειτα από τ’ αποτελέσματα του Σαββάτου. Ο Ιωνικός με επική ανατροπή πλησίασε την κορυφή, επικρατώντας με 3-2 των Τρικάλων, στην έδρα τους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16’ με πέναλτι του Ριζογιάννη και στο 27’ με τον Σκόνδρα, αλλά η ανατροπή ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις. Αρχικά ο Ρόλε μείωσε στο 62’, για να ισοφαρίσει στο 90’ ο Μάναλης και να πετύχει το 2-3 στο 90+5’ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Κάστρο, φτάνοντας τα 8 γκολ.

Ο Απόλλων Λάρισας με γκολ του Αθανασιάδη στο 52’ “ρέφαρε” την ήττα στην AEL FC Arena από τον πρώτο γύρο, βάζοντας τέλος στο σερί 5 νικών του Διαγόρα.