Τα Χανιά “ξόρκισαν τον κακό δαίμονά τους” Εργοτέλη και με μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα (1-0) “πάτησαν” σταθερά στην εξάδα.

Η χανιώτικη ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 5 σερί νίκες του Εργοτέλη στα μεταξύ τους ματς με “χρυσή” αλλαγή τον Δημητριάδη, που σκόραρε με κεφαλιά στο 90+2’ από σέντρα του Καμαρά και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στους πανηγυρισμούς.

Ο Εργοτέλης μετά από τη 2η σερί ήττα απέκτησε “συγκάτοικο” στην κορυφή τον Ιωνικό.

5′ Καλή στιγμή με τον Πλέγα να βρίσκει χώρο για το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω από την εστία (κόρνερ).
8′ Φάουλ του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Ανδρέου η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.
13′ Κόρνερ του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Γρομητσάρη από κόντρα στον Μανουσάκη η μπάλα καταλήγει ξανά κόρνερ.
25′ Ευκαιρία για το 0-1 από πάσα του Διαμαντόπουλου το σουτ του Κάρλος κατέληξε άουτ.
27′ Πρώτη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Μανουσάκη να σουτάρει και τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει σταθερά.
29′ Δυνατό σουτ του Κωστανάσιου άουτ.
51′ Σουτ του Πλέγα η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
61′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη, φάουλ του Ποζατζίδη κεφαλιά του Μαζουλουξή άουτ.
69′ Επικίνδυνη στιγμή από σέντρα του Μασένα ο Διαμαντόπουλος δεν πρόλαβε και έδιωξε στη συνέχεια ο Κατσούρι.
77′ Σέντρα του Παναγιωτούδη ο Μασένα υπό την πίεση του Ποζατζίδη προσπάθησε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τα κατάφερε.
79′ Απίστευτη ευκαιρία από πάσα του Κάρλος ο Δημητριάδης από κοντινή απόσταση πλασάρει αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
90+2′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Καμαρά κεφαλιά του Δημητριάδη και 0-1.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Οικονόμου Κ. (Δυτ. Αττικής) – Κορωνάς (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Στάμος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Πλέγας (31′), Αναστασόπουλος (83′), Δημητριάδης (88′ και 90+2′), Μασένα (90′)
Κόκκινη κάρτα: Δημητριάδης (90+2′)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (81′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλαχί – Απι (55′ Τσέλιος), Μπουτσάκης (81′ Αλεξάκης), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (75′ Πατρινός), Κόνραντ (55′ Μπουρσέλης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (66′ Δημητριάδης), Παναγιωτούδης (90′ Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90′ Σουντουρά), Βρεττός (56′ Μασένα), Διαμαντόπουλος.