Πιο εύκολα απ’ ό,τι φανερώνει το τελικό 76-68 ο ΟΑ Χανίων επικράτησε της Νίκης Λευκάδας στην επανεκκίνηση της Α1 γυναικών.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής ήταν το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό Κλαδισού, με τα “φώτα” να πέφτουν στη νεοαποκτηθείσα Τζέσικα Τζάκσον, που σε 22’ συμμετοχής πέτυχε 25 πόντους, εκ των οποίων οι 17 στο ημίχρονο. Ο Λευτέρης Θεοδωράκης έχοντας αναλάβει πλέον τα ηνία της ομάδας ξεκούρασε αρκετή ώρα τις θεωρούμενες βασικές παίκτριες ανοίγοντας από νωρίς το ροτέισον.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και η Ντράμοντ με 15 και 5/7 τρίποντα. Πολύπλευρη προσφορά όπως και στην πρώτη της θητεία είχε η Μπιν με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο ΟΑΧ προηγήθηκε με 24-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-11 στο δεύτερο, έφτασε τη διαφορά και στους 27 (72-45), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 23-4 μείωσαν την έκταση της ήττας τους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Αργυρούδης – Τηγάνης
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 35-25, 61-40, 76-68

ΟΑ Χανίων (Λευτέρης Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 5 (1), Πρασιανάκη, Μπιν 5 (12 ριμπ., 9 ασ.), Θεοδώρου 2, Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 4, Παπαδάκη 3 (1), Λίτσι 9, Λαλέογλου 2, Φάρρου 4, Ντράμοντ 15 (5/7 τρ.), Τζάκσον 25 (1).

Νίκη Λευκάδας (Θωμάς Ζαβιτσάνος): Ριντ 19, Τυπάλδου, Μπεσόλο 11 (1), Σπηλιώτη 8, Πολυμένη 12, Μαγκλάρα, Γκριν 14, Κερασοβίτη 4, Αρώνη