Η Παναχαϊκή υποχρέωσε σε ήττα τα Χανιά μετά από 8 παιχνίδια, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στην εκπνοή των καθυστερήσεων (3-2).

Ένα από τα πιο… τρελά παιχνίδια της χρονιάς έγινε στην Αγυιά με τον διαιτητή Τσέτσιλα να είναι εκ των αρνητικών πρωταγωνιστών χάνοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Τα Χανιά μπήκαν πιο δυνατά στο ματς αλλά κόντρα στη ροή δέχθηκαν το 1-0 από τον πρώην παίκτη τους Κουσκουνά. Σα να μην έφτανε αυτό όταν ισοφάρισαν με τον Βασιλόγιαννη δεν πρόλαβαν να χαρούν δεχόμενα το 2-1 άμεσα, από αδράνεια στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η χανιώτικη ομάδα δεν το έβαλε κάτω, έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Διαμαντόπουλο και πέναλτι με τον Δημητριάδη στο 70’. Ο Τριανταφυλλάκος λίγο μετά την είσοδό του στο ματς με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2 στο 79’ κι ενώ από το 74’ ο Μασένα είχε αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο λόγω χτυπήματος στον Λαρέα.

Τα Χανιά έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα προσπάθησαν για το 2-3 αλλά τελικά στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο Αραβίδης από πάσα του Τσερούτι πέτυχε το 3-2.

7′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Κάσσου η μπάλα περνάει από τον Σταμόπουλο και ο Βασιλόγιαννης σουτάρει με τον Κολοβούρη να αποκρούει σε κόρνερ.
8′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από κόρνερ του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Γρομητσάρη, ο Κάσσος κάνει το γύρισμα και το πλασέ του Πλέγα αποκρούεται από τον Κολοβούρη.
12′ ΓΚΟΛ: Από κόρνερ του Μασούρα και κεφαλιά του Πλιάτσικα ο Κουσκουνάς με κεφαλιά σκοράρει (1-0).
25′ Ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ γκολ του Κουσκουνά.
32′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική συνεργασία του Βασιλόγιαννη με τον Διαμαντόπουλο και ο πρώτος με ιδανικό πλασέ ισοφαρίζει (1-1).
33′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μασούρα ο Αραβίδης με πλασέ κάνει το 2-1.
37′ Πάσα του Κάσσου σουτ του Πλέγα άουτ.
48′ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Πλέγα μπλοκάρει ο Κολοβούρης.
50′ Απίστευτη ευκαιρία από λάθος γύρισμα ο Διαμαντόπουλος μόνος απέναντι από τον Κολοβούρη σουτάρει άουτ.
53′ Φάουλ του Μπάτροβιτς η μπάλα στο τείχος και καταλήγει κόρνερ.
57′ Φάση διαρκείας, σουτ του Κάρλος άουτ.
58′ Ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ του Διαμαντόπουλου με κεφαλιά μετά από σέντρα του Δημητριάδη.
59′ Από θέση οφσάιντ ο Κουσκουνάς βγαίνει τετ α τετ με τον Κουτζαβασίλη και ο Ανδρέου σωτηρία διώχνει σε κόρνερ.
60′ Κόρνερ του Μασούρα σουτ του Αραβίδη άουτ.
62′ Κόρνερ του Δημητριάδη διώχνει δύσκολα ο Κολοβούρης.
64′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Μασένα.
68′ Πέναλτι σε ανατροπή του Μασένα από τον Πλιάτσικα.
70′ Πέναλτι του Δημητριάδη αποκρούει ο Κολοβούρης.
72′ Σέντρα του Δημητριάδη σουτ του Νίκολιτς άουτ.
74′ Στο έδαφος ο Μασένα υπό την πίεση του Λαρέα και στη συνέχεια αποβολή για τον Μασένα.
79′ ΓΚΟΛ: Με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ ο Τριανταφυλλάκος ισοφαρίζει σε 2-2.
88′ Σέντρα του Μουστακόπουλου σουτ του Γιούση άουτ.
90+6′ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Μουστακόπουλου ο Τσερούτι με το στήθος έστρωσε στον Αραβίδη που με πλασέ έκανε το 3-2

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου) – Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)
Κίτρινες κάρτες: Σταμόπουλος (23′), Διαμαντόπουλος (25′), Ανάκογλου (26′), Πάνος (30′), Γρομητσάρης (83′)
Κόκκινη κάρτα: Μασένα (74′)

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πάνος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους (88′ Αργυρόπουλος), Ανάκογλου (83′ Γιούσης) Αραβίδης, Μπάτροβιτς (62′ Μουστακόπουλος), Κουσκουνάς, Μασούρας (88′ Τσερούτι).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος (46′ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (46′ Δημητριάδης), Πλέγας (77′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Κάσσος (60′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (60′ Μασένα).