Παρά τα προβλήματα απουσιών τα Χανιά με ψυχωμένη εμφάνιση επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας, εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στα πλέι οφ.

Η χανιώτικη ομάδα παράλληλα μείωσε την απόσταση από τη 2η θέση στους 4 βαθμούς, αλλά ακολουθεί η δύσκολη αποστολή της Τετάρτης με τον πρωτοπόρο και προερχόμενο από 8/8 νίκες Ιωνικό.

Μόλις στο 8’ με εκπληκτικό σουτ ο Μπραμπίγια άνοιξε το σκορ, αλλά στο 12’ ο Ομπράντοβιτς με πλασέ από ωραία ενέργεια και σέντρα του Τασιούλη ισοφάρισε. Αμεσα όμως τα Χανιά πήραν το προβάδισμα με τον Μπραμπίγια να σεντράρει και τον Τριανταφυλλάκο να “νικά” με κεφαλιά τον Αστρά για το τελικό όπως αποδείχθηκε 2-1, στο 16’.

8′ ΓΚΟΛ: Με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ο Μπραμπίγια στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας (1-0).
12′ ΓΚΟΛ: Από ενέργεια και πάσα του Τασιούλη ο Ομπράντοβιτς με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
16′ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Μπραμπίγια ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Αστρά σκοράρει (2-1).
24′ Γύρισμα του Γιάκου ο Τασιούλης προσπαθεί με τακουνάκι να στείλει την μπάλα προς την εστία αλλά κόβει ο Αναστασόπουλος.
27′ Φάουλ του Μπραμπίγια η μπάλα βρίσκει και στο τείχος και ο Αστράς μπλοκάρει.
30′ Πλάγιο του Αναστασόπουλου κεφαλιά του Κάσσου σουτ του Τριανταφυλλάκου ο Αστράς μπλοκάρει.
34′ Σουτ του Κάρλος έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Αστράς.
40′ Μεγάλη ευκαιρία, από πάσα του Κάρλος ο Βασιλόγιαννης γυρίζει για τον Μπραμπίγια που πλασάρει άουτ.
43′ Νέα μεγάλη ευκαιρία, από σέντρα του Κάσσου ο Τριανταφυλλάκος αφήνει την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του για τον Βασιλόγιαννη που πλασάρει για να αποκρούσει ο Αστράς.
44′ Κάθετη πάσα του Ουνγιαλίδη στον Μπραμπίγια πέφτει στα πόδια του ο Αστράς και απομακρύνει.
81′ Σέντρα του Ουνγιαλίδη πλασέ του Τριανταφυλλάκου άουτ.
90′ Φάουλ του Χατζή κεφαλιά του Γκουντρουμπή άουτ.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου) – Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ουνγιαλίδης (67′),

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (83′ Ζιούλης), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (83′ Σωτηράκος), Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (73′ Σουντουρά), Κάσσος (56′ Γκίνο).

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Καμπέρης (46′ Μπαλογιάννης), Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46′ Μπάμπης), Μπάλλας, Γιάκος (46′ Σούλτσε), Χατζής, Αθανασιάδης (66′ Γκουντρουμπής), Τασιούλης, Ομπράντοβιτς (66′ Σέχου).