Τα Χανιά ξεκίνησαν με ισοπαλία τις προσπάθειές τους στα πλέι οφ της Super League 2 με αντίπαλο την Ξάνθη στα Πηγάδια (1-1).

Η χανιώτικη ομάδα μπορούσε και τη νίκη, αλλά πέρα από τις απουσίες και τον δυνατό αντίπαλο είχε να αντιμετωπίσει και το διαιτητικό τρίο. Ο διαιτητής Τζήλος από νωρίς έδειξε τις… προθέσεις του με τα συνεχόμενα φάουλ κοντά στην περιοχή των Χανίων. Στο 30’ ο Βασιλόγιαννης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι και στο 39’ δε δόθηκε η παράβαση σε καθαρό χέρι του Τ. Παπάζογλου. Τελικά στο 45+2’ ο… σουπερλιγκάτος ρέφερι καταλόγισε πέναλτι στο χέρι του Βέρκερ από κεφαλιά του Σουντουρά, για να σκοράρει από τη “βούλα” ο Διαμαντόπουλος (0-1).

Τα Χανιά όμως αδράνησαν στο ξεκίνημα του β’ μέρους και δέχτηκαν… φθηνό γκολ με την… πλάτη του Θ. Παπάζογλου στο 58’, έπειτα από σέντρα του Δημούτσου (1-1).

Ακόμη και έτσι θα μπορούσαν να φύγουν με το “2” χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτή του Διαμαντόπουλου στο 87’.

Οι γηπεδούχοι πριν από το 0-1 είχαν δοκάρι με τον Βέρκερ.

Οι φάσεις του αγώνα
9′ Σέντρα του Σιατραβάνη κεφαλιά του Τ. Παπάζογλου η μπάλα μακριά από την εστία.
16′ Σουτ του Δημητριάδη κοντράρει σε σώματα και ο Σουντουρά σε θέση βολής δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να τελειώσει τη φάση.
24′ Ατομική ενέργεια του Σουντουρά που μπαίνει στην περιοχή αλλά ο Πέτροβιτς με τάκλινγκ τον σταματά.
30′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Βασιλόγιαννη από πλάγια θέση απέκρουσε ο Ιτσο.
30′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι του Βόλτερς στον Βασιλόγιαννη έπειτα από σέντρα του Σουντουρά.
39′ Γύρισμα του Διαμαντόπουλου καθαρό χέρι του Τ. Παπάζογλου δε δίνει τίποτα ο Τζήλος και το σουτ του Παναγιωτούδη καταλήγει άουτ.
45+1′ Σέντρα του Βόλτερς προβολή του Βέρκερ στο δοκάρι.
45+3′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Αναστασόπουλου κεφαλιά του Σουντουρά και χέρι του Βέρκερ και κίτρινη κάρτα. Ο Διαμαντόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι για το 0-1.
58′ ΓΚΟΛ: Για την Ξάνθη από σέντρα του Δημούτσου ο Θ. Παπάζογλου βρίσκει την μπάλα με την… πλάτη και σκοράρει (1-1).
64′ Πάσα του Εμπερτ σουτ του Σιατραβάνη άουτ.
67′ Πάσα του Βασιλόγιαννη ανακόπτεται με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Καμαρά.
71′ Σουτ του Τάτου άουτ.
75′ Σουτ του Τάτου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
77′ Φάουλ του Τάτου άουτ.
82′ Γύρισμα του Ανδρέου μπλοκάρει ο Ιτσο.
86′ Σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Δημητριάδης δεν μπορεί να σουτάρει και το σουτ του Γκίνο φεύγει ψηλά άουτ.
87′ Μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Βασιλόγιαννη το σουτ του Διαμαντόπουλου καταλήγει άουτ.
90′ Σέντρα του Τάτου διώχνει ο Αναστασόπουλος και το σουτ του Σχρόϊεν καταλήγει άουτ.
90+3′ Φάουλ του Μικελτάτζε ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά) – Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Βέρκερ (45+2′), Σχρόϊεν (54′), Ανδρέου (90+1′)

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ιτσο, Τ. Παπάζογλου, Μικελτάτζε, Τάτος, Πέτροβιτς (36′ λ.τρ. Βέρκερ), Βόλτερς (46′ Σχρόϊεν), Τσαμούρης (60′ Εμπερτ), Σιατραβάνης (84′ Θυμιάνης), Δημούτσος, Καπνίδης (46′ Θ. Παπάζογλου), Μπριλάντε.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καμαρά, Πλέγας (58′ Γκίνο), Παναγιωτούδης (87′ Καρτσαμπάς), Δημητριάδης (87′ Νίκολιτς), Σουντουρά (78′ Ουνγιαλίδης), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.