Επειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΟΑ Χανίων επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 79-78 των Εσπερίδων, στην παράταση.

Στο κλειστό Κλαδισού διαδραματίστηκε αγώνας… θρίλερ, με την ομάδα από την Καλλιθέα να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους (29-45). Με σερί 5-0 στο τέλος ο ΟΑΧ προηγήθηκε 67-65 και έδειχνε να φτάνει στη νίκη, αλλά η εκπληκτική Πότερ ισοφάρισε σε 67-67 στα 3’’ πριν από το τέλος. Ακολούθησε το άστοχο τρίποντο της Ροντρίγκεζ και η προσπάθεια της Οικονομάκη για καλάθι που ανακόπηκε με φάουλ το οποίο δε δόθηκε.

Στην παράταση οι Εσπερίδες έδειχναν ικανές για το “2” αλλά ο ΟΑΧ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έφτασε στη σπουδαία νίκη με το τρίποντο της Παπαδάκη 3’’ πριν από το τέλος.

Η πρώην “Χανιώτισσα” Βιντσιλαίου δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκπνοή και η νίκη δεν άλλαξε χέρια.

Στα Χανιά ως αντίπαλοι επέστρεψαν ακόμη ο προπονητής Σταύρος Νανάκος και η Χανιώτισσα Ρία Πατεράκη.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Σκανδαλάκης-Κατσαπρακάκης

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-43, 47-51, 67-67, 79-78 (παρατ.)

ΟΑ Χανίων ear plus (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 2, Αργυροπούλου, Σαλιάι, Κινγκ 6, Παπαδάκη 11(1), Μαυράκη, Τσιχλάκη 4(1), Οικονομάκη 6, Ροντρίγκεζ 23(4), Ντέλιτς 18(1), Φάρρου, Χάρις 9

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σταύρος Νανάκος): Παπαϊωάννου, Καμμένου 6(2), Γασπαράτου 5(1), Πότερ 28(1), Πατεράκη 13, Μπενέκη 6, Μαργέλου, Βιντσιλαίου 16, Κασάπογλου 4, Μπάραμαν, Σταμούλου