Τα Χανιά… πέταξαν στα σκουπίδια ένα από τα πιο παραγωγικά τους παιχνίδια, στο κεκλεισμένων των θυρών “Στ. Μαυροθαλασσίτης” με την ΑΕΚ Β.

Οι “κιτρινόμαυροι” σκοράροντας στο 53’ με τον άλλοτε παίκτη του Πλατανιά Γιούση – σε μία από τις λιγοστές φάσεις τους – υποχρέωσαν τη χανιώτικη ομάδα στην πρώτη της ήττα έπειτα από 5 σερί ισοπαλίες και τη νίκη επί της Κηφισιάς.

Τα Χανιά έχασαν πολλές ευκαιρίες και είχαν και ένα ακυρωθέν γκολ του Μπαΐροβιτς στο 71’.

3′ Η πίεση των Χανίων έφερε λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ Β και ο Παναγιωτούδης με δυνατό σουτ υποχρέωσε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Γκίνη.
10′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου μπλόκαρε ο Γκίνης.
12′ Πάσα του Κάρλος σουτ του Βάρκα έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει στον Κορνέζο και καταλήγει κόρνερ.
15′ Φάση διαρκείας, σουτ του Σαμπανάτζοβιτς απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης και στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα.
18′ Πάσα του Γιούση σουτ του Κοσίδη η μπάλα πάνω από την εστία του Κουτζαβασίλη.
19′ Μεγαλη ευκαιρία. Εξαιρετική ενέργεια του Βασιλόγιαννη που κάνει διαδοχικές προσποιήσεις στον Σταμούλη και σέντρα στον Μπαΐροβιτς που με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.
21′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου από πλάγια θέση ο Γκίνη αποκρούει με δυσκολία.
28′ Σέντρα του Βασιλόγιαννη και απομάκρυνση της άμυνας σουτ του Κάρλος μέσα από την περιοχή ο Κορνέζος με αυτοθυσία απομακρύνει την μπάλα.
47′ Κόρνερ του Γιούση κεφαλιά του Λάτσι άουτ.
49′ Αττική προσπάθεια και σουτ του Βασιλόγιαννη μπλόκαρε ο Γκίνης.
52′ Γύρισμα του Σταμούλη σουτ του Ε. Χριστόπουλου άουτ.
53′ ΓΚΟΛ: για την ΑΕΚ Β, ο Γιούσης συνεργάστηκε με τον Σταμούλη και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).
55′ Σουτ του Τριανταφυλλάκου ο Γκίνης μπλόκαρε.
60′ Από σέντρα του Μπαΐροβιτς ο Κολλάς από κοντά στην πρώτη του επαφή προσπαθεί να σουτάρει στην κίνηση αλλά βρίσκει μπάλα και… Λάτσι και καταλογίζεται επιθετικό φάουλ.
61′ Σέντρα του Κάρλος κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
62′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Τριανταφυλλάκου ο Κολλάς παίρνει την κεφαλιά και ο Μπαΐροβιτς προσπαθεί να πλασάρει εξ επαφής με τον Γκίνη να διώχνει σωτήρια για την ΑΕΚ Β.
65′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Παντεκίδης με κεφαλιά από κοντά στέλνει την μπάλα άουτ.
66′ Δυνατό σουτ του Τριανταφυλλάκου η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο και καταλήγει κόρνερ.
71′ Φάουλ του Παναγιωτούδη ο Ζιούλης στρώνει με το στήθος στον Μπαΐροβιτς που πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ με υπόδειξη του Κυρίου.
71′ Σουτ του Γκαρσία μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
85′ Νέα ευκαιρία από συνεργασία Μπαΐροβιτς – Κολλά και σουτ του τελευταίου η μπάλα καταλήγει άουτ.
90+4′ Φάουλ του Μπαΐροβιτς μπλοκάρει ο Γκίνης.

Διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας) – Ισακοβίδης (Λακωνίας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Κογιέτε (12′), Κορνέζος (20′), Γιούσης (27′), Σταμούλης (67′), Καμαρά (72′),

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Λάτσι, Κορνέζος, Σταμούλης (82′ λ.τρ. Γιαννόυτσος), Μιτάι, Μουστακόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Αμούρ (54′ Παρράς), Γιούσης (82′ Κάτσικας), Ε. Χριστόπουλος (69′ Γκαρσία), Κοσίδης (69′ Ιατρούδης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Πατάπης (90+2′ Κόλα), Ζιούλης, Τσαμούρης (46′ λ.τρ. Παντεκίδης), Κογιέτε (59′ Καμαρά), Παναγιωτούδης (78′ Βασιλακάκης), Κάρλος, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας (59′ Κολλάς), Μπαΐροβιτς