Τα Χανιά υποχρεώθηκαν στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και πρώτη εντός έδρας με 2-1 από την Καλαμάτα.

Η ήττα αυτή κρατά χαμηλά τη χανιώτικη ομάδα και ανεβάζει πιο ψηλά τη “Μαύρη Θύελλα”, που πέτυχε την 4η σερί νίκη της με πρωταγωνιστή και σκόρερ 2 γκολ τον πρώην “Χανιώτη” Γιάννη Λουκίνα (ΑΟΧ, Πλατανιάς).

Τα Χανιά ήταν η ομάδα που απειλούσε, αλλά η Καλαμάτα εκμεταλλευόμενη ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα σκόραρε στο 34’ με το όμορφο γκολ του Λουκίνα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ισοφάριση με το όμορφο γκολ του Βασιλόγιαννη στο 58’, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” και δεύτερη φορά με τον Λουκίνα στο 84’.

6′ Σουτ του Παναγιωτούδη μπλόκαρε ο Ταΐρης.
9′ Σουτ του Κωνσταντινόπουλου άουτ.
13′ Σέντρα του Πατάπη ο Ταΐρης έπεσε στα πόδια του Μπαΐροβιτς και έδιωξε την μπάλα.
17′ Μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Βάρκα ο Παπατόλιος βρίσκει την μπάλα και ο Μπαΐροβιτς εξ επαφής πλασάρει άουτ.
19′ Διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Καμαρά.
34′ ΓΚΟΛ: Ο Λουκίνας κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή και με ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
40′ Σέντρα του Μοζέρ σουτ στην κίνηση του Φελίπε ψηλά άουτ.
49′ Σουτ του Καμαρά η μπάλα κοντράρει σε Ματέους και καταλήγει κόρνερ.
50′ Σέντρα του Τριανταφυλλάκου ο Βάρκας εξ επαφής δε βρίσκει την μπάλα που καταλήγει άουτ.
50′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα από πάσα του Μοζέρ ο Τάτος σουτάρει άουτ.
58′ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μπαΐροβιτς με εξαιρετικό σουτ ισοφαρίζει (1-1).
64′ Μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Βασιλόγιαννη ο Μπαΐροβιτς με σουτ στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
72′ Σέντρα του Βάρκα κεφαλιά του Κολλά αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
76′ Ο Λουκίνας από θέση βολής με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
83′ Σουτ του Παυλίδη ψηλά άουτ η μπάλα.
84′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κωνσταντινόπουλου κεφαλιά του Λουκίνα και 1-2.
90+2′ Σουτ του Σκεντεράι μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ισσα (Αθηνών) – Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Στάμος (Ηλείας)

Κίτρινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (23′), Σκεντεράι (90+4′), Κογιέτε (90+5′)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Πατάπης (55′ Κολλάς), Ζιούλης, Παντεκίδης, Καμαρά (69′ Κόλα), Παναγιωτούδης (90′ Βασιλακάκης), Κάρλος (69′ Μασούρας), Τριανταφυλλάκος (55′ Κογιέτε), Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Μπαΐροβιτς.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μοζέρ (70′ Σκεντεράι), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Τσαγκαλίδης (70′ Μαβινγκά), Αναστασόπουλος, Ματέους (85′ Τσελεπίδης), Τάτος, Φελίπε (58′ Παυλίδης), Λουκίνας (85′ Μαρκόφσκι)