Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το κρητικό ντέρμπι στην Ιεράπετρα, ανάμεσα σε ΟΦΙ και Χανιά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Καραγκιόζης έδειξε τα αντανακλαστικά του στο 33’ σε σουτ του Κογιέτε στην καλύτερη φάση των Χανίων.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 61’ με τον Λεμονή αλλά ο Κουτζαβασίλης έκανε σπουδαία επέμβαση, ενώ τα Χανιά έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 75’ με τον Μπαΐροβιτς.

Οι φάσεις του αγώνα
4′ Σουτ του Καψάλη από μακρινή απόσταση η μπάλα κοντράρει σε σώματα και καταλήγει κόρνερ.
12′ Γύρισμα του Λεμονή μέσα στην περιοχή ο Πατάπης με τάκλινγκ δεν επιτρέπει στον Βουό να πλασάρει εξ επαφής.
16′ Κόρνερ του Παναγιωτούδη ο Καραγκιόζης δε συνεννοείται με τον συμπαίκτη του Τορίμπιο και από τη σύγκρουση χάνει την μπάλα που παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα (κόρνερ).
22′ Ο Κογιέτε με εκτέλεση φάουλ βρίσκει ιδανικά μέσα στην περιοχή τον Τσαμούρη που γυρίζει την μπάλα στον Πατάπη που σουτάρει για να κοντράρει η μπάλα σε σώματα και το νέο σουτ που επιχειρεί να σταματήσει στον Τορίμπιο με πολλές διαμαρτυρίες για χέρι.
25′ Ατομική προσπάθεια του Βασιλόγιαννη και σουτ που καταλήγει αρκετά έξω από την εστία.
29′ Σέντρα του Κάρδαρη απομάκρυνε με κεφαλιά ο Πατάπης, σουτ του Λεμονή η μπάλα μακριά από την εστία.
33′ Σουτ του Κογιέτε έξω από την περιοχή αποκρούει δύσκολα ο Καραγκιόζης.
41′ Σέντρα του Μεσίδορο σουτ του Νεκούλ από πλάγια θέση μπλοκάρει σταθερά ο Κουτζαβασίλης.
42′ Γύρισμα του Νεκούλ διώχνει ο Πατάπης, σουτ του Μεσίδορο λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.
55′ Διαμαρτυρίες για δεύτερη κίτρινη στον Μπενίτες.
59′ Πάσα του Μεσίδορο σουτ του Νεκούλ ψηλά άουτ η μπάλα.
61′ Εκπληκτική επέμβαση του Κουτζαβασίλη σε δυνατό σουτ του Λεμονή.
66′ Σουτ ξανά από μακρινή απόσταση του Λεμονή η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία.
67′ Ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ του Αντερέγκεν έπειτα από πάσα του Μεσίδορο.
75′ Μεγάλη ευκαιρία από κάθετη πάσα του Βάρκα το πλασέ του Μπαΐροβιτς καταλήγει άουτ.
83′ Ξανά διαμαρτυρίες για νέο δυνατό μαρκάρισμα του Μπενίτες.
87′ Σουτ του Κατάλντι ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δημόπουλος Μιχ. – Πλάκας (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Παναγιωτούδης (26′), Μπενίτες (36′), Πατάπης (72′), Κοντοές (76′ – σε πάγκο)

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσίδορο, Νεκούλ (60′ Κατάλντι), Ντι Λορέντζο, Μπενίτες (90′ Κοντοές), Λεμονής, Βουό, Ζήσης, Αντερέγκεν.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (87′ Κολλάς), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης (69′ Βάρκας), Κογιέτε, Κάρλος (59′ Τριανταφυλλάκος), Μασούρας (69′ Νικόλης), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς, Βασιλόγιαννης.