Με ένα απίστευτο σερί 23-0 στα τελευταία 8 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα του αγώνα ο ΟΑ Χανίων πήρε ιστορική πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών.

Η χανιώτικη ομάδα με το νεανικό κοινό στον Κλαδισό να δίνει την απαιτούμενη ώθηση στο 40-50 (σημείο που αποβλήθηκε ο κόουτς Σόφτσης) της τελευταίας περιόδου κατάφερε να φτάσει σε μία απίστευτη ανατροπή και στη νίκη με 63-54.

Το ψηλό σχήμα στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε τον ΟΑΧ σημαντικά στο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Εκπληκτική εμφάνιση η Χάρις με 20 πόντους, υπέρ-πολύτιμη η Ντέλιτς με 15 πόντους, ενώ απίστευτο δεύτερο ημίχρονο έκανε η Πούλινς με 16 πόντους στο διάστημα αυτό, αλλά και 11 ριμπάουντ. Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα από Τζουγκράκη (8 κλεψίματα), Οικονομάκη και Τσιχλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 20-31, 38-40, 63-54

ΟΑ Χανίων (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 3 (8 κλεψίματα), Αργυροπούλου, Σαλιάι, Πούλινς 16 (11 ριμπ.), Παπαδάκη 2, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 5, Ντέλιτς 15, Χάρις 20.

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Δουβίτσας): Μπλασιέρ 5 (1), Σαρηγιαννίδου 10 (2), Θεοδώρου 5 (1), Καλαμπάκου 3 (1), Κούπερ 18 (3), Χρηστάκη, Σλιμ 9 (2), Μαρίνη.