Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ο ΑΓΟΡ κατάφερε να σημειώσει μια πολύ μεγάλη νίκη στο Κλειστό «Μελ. Μερκούρη» για την 8η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών επικρατώντας του πρωτοπόρου Πανιωνίου με 77-67.

Η νίκη του ΑΓΟΡ αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία από το γεγονός ότι αυτή ήταν η μόλις δεύτερη ήττα των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα που προερχόταν από ένα εντυπωσιακό σερί έξι νικών.

Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις του καθώς κατάφερε να πάρει μια διαφορά 9 πόντων (23-14) την οποία φρόντισε να διευρύνει στο δεύτερο δεκάλεπτο στους 19 πόντους κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με το εντυπωσιακό 47-28.

Η εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν ουσιαστικά και αυτή που «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Ρεθύμνου καθώς παρά την βελτίωση που παρουσίασε ο Πανιώνιος στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο ΑΓΟΡ κατάφερε να συντηρήσει μια διαφορά ασφαλείας προηγούμενος με 65-52.

Οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσουν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (67-58) ο ΑΓΟΡ έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει άνετα τη νίκη στο τέλος με 77-67.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ο Λαμάρ Ράιτ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και τρία κλεψίματα ενώ άξιος συμπαραστάτης του ο Ντιόντε Κρίστμας με 18 πόντους.

Από τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στην Α1 ξεχώρισε ο Άλεξ Στίβεσον με 16 πόντους, 7/7 δίποντα και 5 ριμπάουντ , αλλά και ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 12 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 47-28, 65-52, 77-67

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 18 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου 8 (2), Ράιτ 15, Τσόχλας, Καλλινικίδης 8 (1), Δορκοφίκης 3(1), Τζόνσον 11, Λάτοβιτς 5 (1), Πετγουέι 1, Δέδας 3 (1), Κατσαρές 4

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12 (7 ασίστ), Κιζ, Αθανασούλας, Στίβεσον, Ντίμπλερ, 2, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 3, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 4, Παραγυιός, Μπάρλος