Ακόμη μια σημαντική νίκη που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι της παραμονής στην κατηγορία σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του Λίντο ο Εργοτέλης που επικράτησε με 77-72 της Νίκης Αμαρουσίου για τον 2ο όμιλο του Νότου της Γ΄ Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γ. Μακράκη τα βρήκε σκούρα κόντρα στους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενη 37-40. Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης ανέκαμψε και με πρωταγωνιστές του Γεωργοπαπαδάκο και Πάντσιο κατάφερε να ισορροπήσει το ματς που ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι και το 37΄ του αγώνα.

Κάπου εκεί η ομάδα του Γιώργου Μακράκη ξέφυγε στο σκορ με 72-62 και με σωστή διαχείριση κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος επικρατώντας με 77-72 παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Νίκης Αμαρουσίου.

Πρώτος σκόρερ για τον Εργοτέλη ήταν ο Πάντσιος που σημείωσε 18 πόντους με 2 τρίποντα ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κακαβάς με 15 πόντους και επίσης δύο εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-40, 56-53, 77-72.

Εργοτέλης (Μακράκης): Σκάνδαλος, Βαρνάβας 11, Χαλκιαδάκης, Γρύλλος 6 (1), Γρύλλης Αντ., Χαριτάκης, Γρύλλης Σπ. 7 (1), Φλιάτης 8, Πάντσιος 18 (2), Γεωργοπαπαδάκος 16 (4), Κομψέλης, Τσαμπάς 11.

Ν. Αμαρουσίου (Χατζής): Κακαβάς 15 (2), Γιαννάκης, Γαπκιάδης 9 (2), Κοντογιάννης 14 (2), Κυπριτζόγλου 9 (1), Γιαούρτογλου, Τάσιος 11 (3), Ευαγγελίτσης 11, Γιατράκος, Χαραλαμπάκης 3 (1).