Όνειρα ανόδου στην Α2 κατηγορία μπορεί να κάνει και πάλι η ομάδα μπάσκετ του «Ηράκλειο» που κέρδισε με 77-62 στο Κλειστό της Καισαριανής τη Νήαρ Ήστ και σε συνδυασμό με την ήττα της Νίκης Βόλου από το Στρατώνι έπιασε στην 3η προνομιούχο θέση της βαθμολογίας τους Βολιώτες.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο , στο δεύτερο μέρος το «Ηράκλειο» κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων από τη Νήαρ Ήστ και να προηγηθεί με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 51-64.

Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι με το «Ηράκλειο» να διευρύνει και άλλο την διαφορά του στο τέταρτο δεκάλεπτο για να πάρει τελικά τη νίκη στο τέλος με 62-77.

Κορυφαίος παίκτης και πρώτος σκόρερ για την κρητική ομάδα ήταν ο Καραλής που πέτυχε 16 πόντους με 2 τρίποντα ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουπίδης με 14 πόντους και επίσης 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα : 24-21, 40-45, 51-64, 62-77.

Νήαρ Ήστ (Καρνέσης): Καπετζόγλου 2, Παππάς 6, Εμμανουηλίδης 9, Κουπίδης 14 (2), Καρασταμάτης 8 (2), Καραμπάς 7 (1), Μπούτρος, Χαμαϊδής 4, Ψαρόπουλος 12 (2).

«Ηράκλειο» (Ράλλης ): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας, Στεφανάκης 8 (1), Ξενάκης 14, Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ. 8, Πετράκης 2, Παπαδόπουλος 8, Αγαπητός 15 (1), Χαρίσης 6 (2), Καραλής 16 (2).