Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας πέτυχε ο ΟΦΗ που στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισε έστω και δύσκολα με 87-83 το Παγκράτι.

Η κρητική ομάδα φαίνεται ότι δύσκολα θα προλάβει το τρένο της ανόδου αλλά δείχνει τις τελευταίες αγωνιστικές ότι μπορεί να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στο πρωτάθλημα .

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό καθώς διακόπηκε για κάποια λεπτά στην τρίτη περίοδο αφού πετάχτηκαν από τους φιλάθλους του Πακγρατίου κάποια αντικείμενα προς τους διαιτητές.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-20 αλλά ο ΟΦΗ βρήκε τον ρυθμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου μέρους προηγούμενος με 37-45.

Παρά την πίεση από το Παγκράτι ο ΟΦΗ διατήρησε μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (56-60) και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και με κορυφαίους τους Λιούις , Κερασοβίτη και Τουντζιαράκη πήρε μια μεγάλη νίκη με 83-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 37-45, 56-60, 83-87.

Παγκράτι (Λιόγας): Αντωνάκης 1, Μακρής 13, Συριστατίδης, Ράπτης 6, Δημάκος 25 (1), Κουτρούλιας 20 (2), Σιγκούνας 4 (1), Βεσκούκης (2).

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Κερασοβίτης 13 (3), Λιούις 18, Ορφανός 5 (1), Παπανικολάου 3 (1), Σιζόπουλος 13 (3), Παναγάκης 6, Καραδολάμης, Μπαλάφας 2, Τουντζιαράκης 9, Κατιάκος 18 (3).