Μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο, που αποτέλεσε ξανά τον 12ο παίκτη, ο Α.Ο. Χανιά επιβλήθηκε του ΠΑΟ Ρουφ με 3-1 για την 14η αγωνιστική της Football League 2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια.
Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη επέδειξε την απαιτούμενη αγωνιστικότητα και κατάφερε προς το τέλος του ημιχρόνου να πετύχει το 1-0 με τον Φάμπιο (37\’) μετά από σέντρα του αδερφού του Νούνο, ενώ ένα λεπτό μετά ο νεαρός Πορτογάλος φορ είχε και δοκάρι.
Στην επανάληψη η χανιώτικη ομάδα έκανε δυναμικό μπάσιμο στο παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στο θρίαμβο με δύο γκολ του Μπρατσιάνι στο 53\’ και στο 64\’.
Στο φινάλε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ ο Κεϊτά (89\’) μείωσε στο τελικό 3-1 και στέρησε το δικαίωμα από τον ΑΟΧ να ισοφαρίσει το σκορ της ήττας του στο πρώτο ματς (3-0).
Το φιλμ του αγώνα

24\’ Τετ-α-τετ ο Πλουσής με τον Βουτσινά αποκρούει ο γκολκίπερ του Ρουφ το πλασέ του ποδοσφαιριστή του ΑΟΧ

26\’ Επικίνδυνο γύρισμα του Πλουσή ο Μπρατσιάνι δεν μπόρεσε να \”σπρώξει\” την μπάλα στα δίκτυα.

32\’ Φάουλ από μακρινή απόσταση του Κοκολάκη απόκρουσε με δυσκολία ο Καλογεράκης.

37\’ ΓΚΟΛ: Συνεργασία των αδερφών Μορέϊρα και γκολ. Σέντρα του Νούνο κεφαλιά του Φάμπιο η μπάλα στα δίκτυα.

38\’ Γύρισμα του Πλουσή πλασέ του Φάμπιο στο οριζόντιο δοκάρι.

53\’ ΓΚΟΛ: Παράλληλη σέντρα του Μποχώνη ο Μπρατσιάνι από κοντά με πλασέ σκοράρει για το 2-0.

57\’ Πλασέ του Μπρατσιάνι αποκρούει ο Βουτσινάς.

64\’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μποχώνη, κεφαλιά του Νούνο αποκρούει ο Βουτσινάς και π Μπρατσιάνι με πλασέ σκοράρει στη συνέχεια, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

89\’ ΓΚΟΛ: Από πάσα του Κοκολάκη ο Κεϊτά ίσως και από θέση οφσάιντ μειώνει με σουτ στο τελικό 3-1.

92\’ Σέντρα του Μποχώνη κεφαλιά του Μπρατσιάνι απέκρουσε ο Βουτσινάς.

Α.Ο. Χανιά (Γιάννης Πετράκης): Καλογεράκης, Μπακάκης, Μποχώνης, Βουρβαχάκης, Τσαρτσίδης, Σελινιωτάκης, Πυθαρούλης, Μπρατσιάνι, Νούνο (88\’ Καμπλιώνης), Πλουσής (83\’ Ανωγειανάκης), Φάμπιο (78\’ Βαρουξάκης).

ΠΑΟ Ρουφ (Μίλτος Γκόφας): Βουτσινάς, Τσ. Πεταυράκης, Λιόλιος (61\’ Στ. Πεταυράκης), Σπυριδάκης, Κοκολάκης, Κουμπούλης (72\’ Τύρπος), Βελέτης, Μαρτίνος (58\’ Κεϊτά), Ζαχαράτος, Μανιάς, Παπαναστασίου.