Ίσως την σημαντικότερη νίκη του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β΄ Εθνικής σημείωσε την Κυριακή το «Ηράκλειο» που στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής κέρδισε με 90-88 τη Νίκη Βόλου και την έπιασε στην 3η προνομιούχο θέση που δίνει και αυτή εισιτήριο ανόδου στην Α2 κατηγορία.

Οι παίκτες του Β. Ράλλη πάντως δεν κατάφεραν να καλύψουν και την διαφορά των 9 πόντων που είχαν χάσει στον πρώτο γύρο στο Βόλο και σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος η Νίκη παίρνει την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και αυτό φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο όπου τελειώσε με τις δύο ομάδες να ισόπαλες με 23-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το «Ηράκλειο» είχε εξαιρετική παρουσία με τον Στεφανάκη να πετυχαίνει 12 πόντους και να δίνει διαφορά δέκαπ πόντων στην ομάδα του (44-34) με την λήξη του ημιχρόνου.

Η Νίκη Βόλου αποδείχτηκε πολύ σκληρή και αντέδρασε στην 3η περίοδο χάρη στην καλή της άμυνα και την αφύπνιση του Πολίτη. Με επιμέρους σερί 4-10 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-44 στο 23’, αλλά δεν πέτυχαν κάτι περισσότερο με το Ηράκλειο να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι επανακτώντας διαφορά 10 πόντων (63-53) στο 29’. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε, πάντως για πολύ καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ανατράπηκαν. Οι παίκτες του Βόλου μπήκαν παθιασμένοι στο παρκέ και σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας μάλιστα και σε 68-68 στο 34’.

Το «Ηράκλειο» πάντως στη συνέχεια ήλεγξε το ματς και 58΄΄ πριν το τέλος προηγήθηκε με 7 πόντους 90-83 όμως στο τέλος και πάλι η Νίκη Βόλου ροκάνισε την διαφορά και έχασε με 90-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-34 (ημίχ.), 66-57, 90-88.

\”Ηράκλειο\” (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Στεφανάκης 21 (2), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ., Πετράκης 8 (2), Παπαδόπουλος 13, Αγαπητός 14 (1), Χαρίσης 8 (1), Καραλής 29 (4).

Νίκη Βόλου (Γ. Ζαφειρούδης): Παπούλιας, Μαυρογιάννης 10 (2), Σαμαράς, Χρηστομάνος 1, Θυμνιός 8, Κούτινας 9 (1), Τσώλης 13, Φρουσκλιάς 2, Ζαρογιάννης 20, Στάμος, Μυστηλιάδης 3 (1), Πολίτης 22 (4).