Ο Παγχανιακός ήταν ο κερδισμένος στη \”μάχη\” της Μοναχής Ελιάς με τους Νέους Χανίων.
Το συγκρότημα του Γιάννη Λαμπαρδάκη έφτασε στην επιβλητική νίκη με 4-1 και εδραιώθηκε στην κορυφή της Β\’ ΕΠΣΧ.
Στο 17\’ ο Δελιανίδης (πρώην… Δελιάνοβ) άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας, με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στο 56\’ ο Κυριακίδης με ατομική ενέργεια σημείωσε το 0-2, για να \”χριστεί\” ξανά σκόρερ στο 59\’ ο Δελιανίδης.
Στο 60\’ ο Αγγελάκης μείωσε σε 1-3 και στην εκπνοή ο Γιούλας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Σε βαρύ κλίμα έγινε το παιχνίδια στον Αλικιανό ανάμεσα σε Χάλη και Δάφνη, λόγω του άδικου χαμού του Τάσου Λιτινάκη που είχε καταγωγή από το Βαρύπετρο. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 2-1.
Στο Νιο Χωριό ο Τιτάν έδειξε ότι πήρε και πάλι… μπρος και με δυο γκολ του Παπασταματάκη στο 28\’ και στο 32\’ έφτασε στην επικράτηση με 2-0 επί της Θύελλας Καλάθενων.
Τέλος, στον Πλατανιά με μπροστάρη τον Παγωνάκη, που πέτυχε χατ-τρικ και είχε και ένα δοκάρι, η Άμιλλα επιβλήθηκε της ΑΕΚ Χανίων με 4-0. Το άλλο γκολ το πέτυχε ο Μπιτσάκης, με τον Αγγ. Σωφρόνογλου να \”σημαδεύει\” κι αυτός το δοκάρι.