Την ήττα με 83-79 από τον Αρκαδικό γνώρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος πλέον χρειάζεται να αλλάξει πολλά από τη νέα χρονιά αν θέλει να ελπίζει σε παραμονή του στην κατηγορία.

Οι «ασπρόμαυροι» πέταξαν ένα ημίχρονο στα σκουπίδια στην επανάληψη αν και βρέθηκαν να χάνουν με 21 πόντους επιχείρησαν να κάνουν την ολική επαναφορά, μείωσαν στον πόντο ένα λεπτό πριν το φινάλε όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους χαρίσει την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Μαζί βάδιζαν στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Έχοντας παιχτεί 4 λεπτά στο παιχνίδι, ο Αρκαδικός προηγούνταν με 7-3. Με ένα σερί 9-0, ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 12-5 ενώ 3 και 20΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα με την ομάδα της Τρίπολης (16-5).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 29-14.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ομάδας της Τρίπολης συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έφτασαν την διαφορά και στο +21 (39-18). Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια και τα κατάφερε επιμέρους καθώς με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 39-27. Ο Αρκαδικός στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου συνέχισε να κρατάει την διαφορά σε διψήφια νούμερα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα το ημιχρόνου στο +14 (45-31).

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ξαναμπει στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο κάτι και το οποίo κατάφερε. Με μία αντεπίθεση διαρκείας οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους την διαφορά (50-45) Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Παρά το πρόβλημα τραυματισμού του ο Παπαδάκης οδηγούσε εκ του ασφαλούς τον ΟΦΗ στο σκοράρισμα και με 7 συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν την διαφορά στους 9 πόντους (58-49), με το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Αρκαδικό να προηγείται με 60-51.

Έξι λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο ΟΦΗ αν και φάνηκε ικανός για την ανατροπή είδε την ομάδα της Τρίπολης να «ανοίγει» και πάλι την διαφορά και να την φτάνει στους 13 πόντους 6 λεπτά πριν το φινάλε (66-53). Ο ΟΦΗ δεν τα παράτησε και κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στην συνέχεια. Έχοντας απομείνει 4 λεπτά για τη λήξη του αγώνα Ο ΟΦΗ μείωσε σε 71-60 ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά έπεσε στους 6 (74-68) και στους 4 πόντους 1 και 25΄΄ πριν το τέλος (76-72). Ένα λεπτό και 4» πριν τη λήξη ο Αλέξανδρος Πετράκης με πέντε συνεχόμενους πόντους έχοντας πετύχει ένα τρίποντο και με ένα κλέψιμο στην αμέσως επόμενη φάση έστειλε τον ΟΦΗ στο -1 (78-77). Ένα τρίποντο από τον Τσουμπρίλο 46΄΄ πριν το τέλος έστειλε τον Αρκαδικό στο +4 (81-77). Στα 38΄΄ ο Κιτσούλης με δυο βολές μείωσε σε 81-79.

Η γηπεδούχοι στην αμέσως επόμενη φάση αστόχησαν στην επίθεση του με τον ΟΦΗ στα τελευταία δευτερόλεπτα να είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με δίποντο και με τρίποντο να το «κλέψει». Ο Παπαδάκης επέλεξε να πάει σε διείσδυση όμως 2΄΄ πριν το τέλος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Τσουμπρίλο, ο οποίος με δυο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 45-31, 60-51, 83-79.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 8 (2), Τσιότρας 17, Μπουρής 5 (1), Τσουμπρίλο 20 (3), Γκιζόγιαννης 14 (3), Γκόβας 10 (2τρίπ., 8ασ.), Σιγγούνας 9, Πάνου.

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 2, Πετράκης 9 (1), Παπαδάκης 23 (9/11βολ. 7/9δίπ., 12κερδ. φάουλ, 8ασ., 4κλεψ.), Τραϊανός 4, Ντοϊτσίνοφ 14, Καραδολάμης, Κιτσούλης 23 (2).