Η Ακαδημία Νέας Κυδωνίας επιβλήθηκε στο ντέρμπι κορυφής των Προπαίδων με 5-0 του Πλατανιά και πλέον βρέθηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Με νίκες συνέχισαν στην ίδια κατηγορία ο Άρης Σούδας, ο Κισσαμικός και ο Κρ. Αστέρας.

Η Δόξα υποχρεώθηκε σε απώλεια 2-2 με τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών, αλλά κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή παικτών των "κυανοκιτρινων".

Αναλυτικά η εικόνα της αγωνιστικής:

Προπαίδες 7η αγωνιστική  
Α.Δ.Ν. ΚΥΔΩΝΙΑΣ ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 5-0
ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡ. ΙΩΝΙΑ 2000 1-3
ΚΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ Α.Ο. ΧΑΝΙΑ 9-0
ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 ΙΝΚΑ 0-8
ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡ. 1-3
ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ   ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-7
ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ. ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝΩΤ. 0-9
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΤΣΙΚ. ΔΟΞΑ ΠΑΧ. 2-2
ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ ΑΡΗΣ Σ. 0-1

  Βαθμολογία Β ΓΚΟΛ
1 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΕΑΣ ΚΥΔΩΝΙΑΣ 17 23 2
2 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 16 31 8
3 ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ 16 35 3
4 ΔΟΞΑ ΠΑΧΙΑΝΩΝ 14 25 6
5 ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 14 27 12
6 ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ* 14 37 5
7 ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ 13 24 11
8 ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ 12 20 6
9 ΙΝΚΑ 11 18 10
10 ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΤΣΙΚΑΛΑΡΙΩΝ 9 23 14
11 ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡΟΚΟΥΡΟΥ 8 14 11
12 ΙΩΝΙΑ 2000* 8 8 8
13 ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ   6 14 29
14 Α.Ο. ΧΑΝΙΑ 4 9 32
15 ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008* 4 3 35
16 ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡΩΝΙΤΗ 3 9 48
17 ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛΕΠΑΣ (-2)* -2 1 52
18 ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ (-4) -3 1 29

Η επόμενη αγωνιστική  
ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡ. Α.Δ.Ν. ΚΥΔΩΝΙΑΣ  
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΚΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ  
ΙΩΝΙΑ 2000 ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008  
Α.Ο. ΧΑΝΙΑ ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ  
ΙΝΚΑ ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ    
ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ.  
ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΤΣΙΚ.  
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝ. ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ  
ΔΟΞΑ ΠΑΧ. ΑΡΗΣ Σ.   

Το "7 στα 7" πέτυχε η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος Τζούνιορ, από τον οποίο προκύπτει ο πρωταθλητής, ενώ ο Ιδομενέας 2008 αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Κισσαμικό.

Τζούνιορ-1ος όμιλος 7η αγωνιστική  
ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡ. ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝΩΤ. 4-0
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ. 2-0
Α.Π. ΣΟΥΔΑΣ ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ 4-1
ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 3-3
ΔΟΞΑ ΠΑΧ. ΙΩΝΙΑ 2000 0-3

  Βαθμολογία  Β ΓΚΟΛ
1 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΟΥΔΑΣ 21 49 11
2 ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 14 24 19
3 ΙΩΝΙΑ 2000 13 17 9
4 ΔΟΞΑ ΠΑΧΙΑΝΩΝ 11 27 11
5 ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 11 16 12
6 ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ 10 23 21
7 ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡΩΝΙΤΗ 9 23 25
8 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 6 8 26
9 ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛΕΠΑΣ 3 14 39
10 ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/ΝΕΟΙ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ 3 7 35

Η επόμενη αγωνιστική
ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝ. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΙΩΝΙΑ 2000 ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ.
ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 ΣΠΑΘΑ/ΙΚΑΡΟΣ ΤΑΥΡ.
ΔΟΞΑ ΠΑΧ. Α.Π. ΣΟΥΔΑΣ

Την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στον 2ο όμιλο των Τζούνιορ σημείωσε ο Ηρακλής Νεροκούρου.

Τζούνιορ-2ος όμιλος 7η αγωνιστική  
ΑΣΠΙΔΑ Α.Δ.Ν. ΚΥΔΩΝΙΑΣ 0-1
ΠΕΡΙΒΟΛΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡ. 0-8
ΚΟΡΩΝΙΔΑ Α.Ο. ΧΑΝΙΑ 3-2
ΑΡΗΣ Σ. ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ 10-0
ΚΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΦΩΣΤΗΡΑΣ  4-1

  Βαθμολογία  Β ΓΚΟΛ
1 ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡΟΚΟΥΡΟΥ 21 42 3
2 ΚΟΡΩΝΙΔΑ* 18 32 7
3 ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ 13 33 13
4 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΕΑΣ ΚΥΔΩΝΙΑΣ 12 15 12
5 ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 11 20 16
6 ΑΣΠΙΔΑ 8 11 19
7 ΦΩΣΤΗΡΑΣ* 7 16 15
8 Α.Ο. ΧΑΝΙΑ (-2) 4 11 17
9 Α.Ο. ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΝ 3 4 38
10 ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ (-2) -2 5 49
*Εκρεμμεί η απόφαση για την ένσταση της Κορωνίδας για το ματς (3-3) με τον Φωστήρα

Η επόμενη αγωνιστική 8η 
Α.Ο. ΧΑΝΙΑ ΑΡΗΣ Σ.
Α.Δ.Ν. ΚΥΔΩΝΙΑΣ ΠΕΡΙΒΟΛΙΑ
ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΡ.
ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ ΑΣΠΙΔΑ
ΚΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΡΩΝΙΔΑ

Ακάθεκτος συνεχίζει στα Προτζούνιορ ο Μινώταυρος/Νέοι Μινωταύρου, που επιβλήθηκε του Ιδομενέα 2008 με 9-0. Σε απόσταση δύο βαθμών διατηρήθηκε το ΙΝΚΑ, μετά το 8-2 σε βάρος του Πανακρωτηριακού.

Προτζούνιορ 7η αγωνιστική  
ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ ΙΝΚΑ 2-8
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝ. ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 9-0
Α.Δ.Ν. ΚΥΔΩΝΙΑΣ Α.Π. ΣΟΥΔΑΣ 1-5
ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ. ΔΟΞΑ ΠΑΧ. 3-3
ΙΩΝΙΑ 2000 ΝΕΟΙ ΧΑΝΙΩΝ 12-4

  Βαθμολογία  Β ΓΚΟΛ
1 ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/ΝΕΟΙ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΥ 21 49 5
2 ΙΝΚΑ 19 31 9
3 ΔΟΞΑ ΠΑΧΙΑΝΩΝ 14 41 17
4 ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛΕΠΑΣ 13 43 21
5 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΟΥΔΑΣ 12 18 12
6 ΙΩΝΙΑ 2000 11 54 27
7 ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ 6 17 47
8 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΕΑΣ ΚΥΔΩΝΙΑΣ 3 10 45
9 ΝΕΟΙ ΧΑΝΙΩΝ (-2) 1 17 46
10 ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008 0 7 58

Η επόμενη αγωνιστική 8η   
Α.Π. ΣΟΥΔΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛ.  
ΙΝΚΑ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ/Ν. ΜΙΝΩΤ.  
ΝΕΟΙ ΧΑΝΙΩΝ ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ 2008  
ΔΟΞΑ ΠΑΧ. ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ