Για πρώτη φορά από την αρχή του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μπήκαν δυνατά στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 9-2. Με τον Ντοϊτσίνοφ να κάνει “πάρτι” κάτω από τα καλάθια και να βοηθάει πολύ στην επίθεση, ο ΟΦΗ πήγε στο +7, 31-24 ενώ στην συνέχεια του παιχνιδιού με την ίδια διαφορά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (44-37).

Στο τρίτο 10λεπτο, η Νίκη Βόλου μείωσε σε 52-47 με 3ποντο του Καραγκιολίδη όμως ο Κιτσούλης απάντησε ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους.

Οι Βολιώτες δεν παράτησαν το παιχνίδι και στην τελευταία περίοδο μείωσαν στους 6 πόντους (68-62) όμως 2 τρίποντα του Μάριου Ματαλόν ανέβασαν την διαφορά στο +11 (82-71) για να έρθει το τελικό 93-87.